Opera Nova 30 kwi 2019 | Redaktor
We Włoszech z Łotyszami i nad Bałtykiem z poznaniakami - Bydgoski Festiwal Operowy

fot. Bartek Barczyk/spektakl „Legenda Bałtyku”

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na spektakle odbywające się w ramach XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Na scenie zobaczymy arcydzieło opery komicznej „Don Pasquale” Łotewskiej Opery Narodowej oraz zjawiskową „Legendę Bałtyku" Teatru Wielkiego w Poznaniu.

We wtorek (30 kwietnia) na XXVI Bydgoskim Festiwalu Operowym wystąpi Łotewska Opera Narodowa . Ten chlubiący się znakomitym zespołem, kreujący ważkie wydarzenia artystyczne, przyciągający znakomitych twórców i wykonawców, europejskiej klasy teatr operowy przyjeżdża po raz czwarty i specjalnie do Bydgoszczy. Tym razem przedstawi arcydzieło opery komicznej i bel canta „Don Pasquale” Donizettiego. Reżyser, Giorgio Barberio Corsetti, przeniósł akcję w czasy bardziej nam współczesne. Kostiumy nawiązują do gatunku commedia all’Italiana – są inspirowane końcówką lat 50. XX wieku, które były wspaniałym czasem dla włoskiej komedii w kinie. Ważną rolę odgrywają projekcje video – surrealistyczne kolaże . W 2018 roku Łotewski Narodowy Teatr Opery i Baletu świętował stulecie działalności i z tej okazji przygotował tę właśnie premierę. W roli tytułowej wystąpi Rihards Mačanovskis, jako Ernesto: Mihails Čulpajevs, jako Norina : Inga Šlubovska-Kancevica. Jest znakomita okazja do poznania dzieła, które nigdy nie gościło w repertuarze bydgoskiej opery. 

fot. Bartek Barczyk

Z kolei w czwartek (2 maja) o godz.19.00 oranizatorzy zapraszają na festiwalowy spektakl wszystkich, którzy od opery oczekują nie tylko świetnej muzyki, ale nowatorskiego teatru. Teatr Wielki w Poznaniu przedstawi operę Feliksa Nowowiejskiego „Legenda Bałtyku”. Jest to spektakl uhonorowany w 2018 r. nagrodą im. Kiepury za odważną, spójną warstwę wizualną na równie wysokim poziomie, co sama muzyka. Reżyseria i choreografia są dziełem Roberta Bondary. Orkiestrę poznańskiej opery prowadzić będzie kierownik muzyczny przedstawienia, znakomity dyrygent Tadeusz Kozłowski. Główne (podwójne) role wykonają: Domana - śpiewak Piotr Friebe i tancerz Gal Trobentar Žagar, Bognę - Madgalena Nowacka i tancerka Julia Korbańska. Jako Mestwin – Aleksander Teliga.

 Źródło: Opera Nova w Bydgoszczy

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor