Osielsko 6 lut 2019 | mk
Mają dość wypadków w Niemczu. Apelują o budowę ronda

fot. Bydgoszcz998, archiwum

Krajowe Forum Samorządowe wystosowało petycję w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej z Kolonijną w Niemczu. Jeszcze w trakcie prac nad pismem doszło tam do groźnego wypadku: autobus MZK po zderzeniu z osobówką wypadł z drogi i wjechał na jedną z posesji.

Autorzy petycji w imieniu „wielu mieszkańców Osielska i Niemcza”, proszą o przebudowę skrzyżowania ul. Bydgoska–Kolonijna na małe rondo.

– Zdaniem społeczności lokalnej, takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu – czytamy w piśmie podpisanym przez Piotra Piekarskiego z KFS.

Działacze Forum sprawdzili, że w latach 2007–2017 miało tu miejsce przynajmniej 41 wypadków/kolizji. Do kolejnego groźnego zdarzenia doszło także w trakcie prac nad pismem: w ubiegły piątek (1 lutego) samochód osobowy wymusił pierwszeństwo na autobusie MZK, a siła uderzenia była tak duża, że autobus wypadł z drogi i wjechał na teren pobliskiej posesji (ul. Bydgoska). Jedna z osób poszkodowanych musiała być uwalniana z pojazdu przez strażaków, cztery trafiły do szpitala.

„Internet obiegły zdjęcia autobusu, który wylądował tuż przy ogrodowej bujawce dziecięcej (…). Strach pomyśleć, co by się wydarzyło, gdyby to była wiosna i na posesji bawiły się w tym czasie dzieci” – pisze Piekarski. I dodaje, że zastosowane w tym miejscu środki: znak STOP i ograniczenie prędkości do 40 km/h, są niewystarczające.

Poza budową ronda, mieszkańcy domagają się też „ uporządkowania i uspokojenia ruchu na odcinku w Niemczu od ul. Słowackiego do ul. Kolonijnej”. Jak pisze Piekarski, „po wyjeździe ze Słowackiego panuje tam »wolna amerykanka«. Praktycznie nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym obniżonej do 40 km/h”.

Mieszkańcy skarżą się, że włączenie się do ruchu na ulicę Bydgoską z ulic bocznych, przejście przez jezdnie bywa bardzo niebezpieczne.

Proszą o zaplanowanie rozwiązań, które spowolnią ruch: szykanów, progów zwalniających wyspowych, budowę azylów na przejściach dla pieszych wraz z odgięciem toru jazdy, „bram wjazdowych" do obszaru zabudowanego itp.

Na stronie KFS autorzy petycji piszą też, że to nie jest ich pierwsza próba interwencji w sprawach bezpeiczeństwa na drogach w gmienie Osielsko. – W zasadzie wszystkie pomysły, które nie pochodzą od urzędników, są traktowane dość po macoszemu – żalą się działacze. – My się jednak nie poddajemy i będziemy starać się wpływać na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zapowiadają, że swoje propozycje zmian na ulicy Bydgoskiej w Niemczu złożą na lutowum posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Drogowego.

Petycja została zaadresowana do Urzędu Gminy Osielsko, ma trafić też do Starostwa Powiatowego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Całe pismo dostępne TUTAJ.

mk Autor