Piłka Nożna 20 cze 14:08 | Redaktor
O co ja widzę, Zawisza jest w trzeciej lidze… [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Zawisza Bydgoszcz w ciągu pięciu lat osiągnął fantastyczny wynik - awansował z najniższej w piłkarskiej hierarchii B-klasy do III ligi. Dokonali tego piłkarze, działacze, szkoleniowcy i oczywiście kibice.

W sobotnim (19 czerwca) meczu z Pogonią Mogilno piłkarze Zawiszy postawili przysłowiową „kropkę nad i”. Wygrali rozgrywki IV ligi w sezonie 2020/21 i awansowali do III ligi. Remis nie był szczytem marzeń, ale wynik 2:2 wystarczył, bo Włocłavia, która przed ostatnią kolejką miała dwa punkty straty, przegrała 0:2 z Kujawianką Izbica Kujawska. Po meczu kibice mieli okazję, jak przed laty, przemaszerować triumfalnie ulicą Gdańską. Pierwszy raz od pięciu lat, mimo, że dla klubu to czwarty w tym czasie awans.

Czytaj też: Zwycięski remis Zawiszy Bydgoszcz

W 2016 roku Zawisza zaczynał bowiem w B-klasie, na najniższym szczeblu rozgrywek piłkarskich. Swoje mecze domowe piłkarze byli zmuszeni grać gościnnie w Potulicach. I tam po roku świętowali awans do A-klasy. Kolejny sezon to fantastyczna rywalizacja z Falą Świekatowo. Awans do klasy okręgowej został wywalczony w przedostatniej kolejce po wyjazdowym zwycięstwie 4:0 z Krajną Sępólno Krajeńskie. Kolejny rok to powrót Zawiszy do Bydgoszczy, ale jeszcze nie na stadion przy ul. Gdańskiej 163. Domowym boiskiem stał się obiekt przy ul. Sielskiej w Fordonie. Tam niebiesko-czarni świętowali awans do IV ligi. Klasę okręgową wygrali z przewagą aż 12 punktów nad Sportisem Łochowo, który również awansował. Sezon 2019/20 z powodu pandemii został zakończony po pierwszej rundzie, w której Zawiszy się nie powiodło i został sklasyfikowany na 13. miejscu.

19 czerwca 2021 roku zapisze się w kronikach klubowych jako kolejny dzień chwały. Niebiesko-czarni zaliczyli czwarty awans w ciągu pięciu lat. Zawisza wygrał ligę z przewagą trzech punktów nad Włocłavią i aż dwunastu nad Chemikiem Bydgoszcz. Na 30 spotkań piłkarze z Gdańskiej 163 aż 21 razy wygrali, siedem meczów zremisowali i tylko dwa razy schodzili z boiska pokonani. Kilka tygodni temu trener Piotr Kołc w rozmowie dla strony klubowej powiedział: - Jesteśmy najlepszym zespołem w tej lidze. I nie były to słowa na wyrost, po ostatnim gwizdku sędziego w meczu z Pogonią Mogilno kibice mogli zaśpiewać: „O co ja widzę, Zawisza jest w trzeciej lidze…”

Galeria zdjęć poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor