Piłka Nożna 21 lis 2021 | Redaktor
Udany weekend Zawiszy - wygrana w Jarocinie i awans juniorów do CLJ

Kibice Zawiszy Bydgoszcz mogą się cieszyć. Seniorzy wygrali w sobotę (20 listopada) na wyjeździe z Jarotą Jarocin w meczu 18. kolejki III ligi (gr. 2), a dzień później Młodzi Rycerze pokonali 4:3 Gedanię Gdańsk i zagrają w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U17.

Awans jest nasz!

- Tak gra Zawisza! – cieszył się po meczu Artur Cielasiński, trener młodych piłkarzy (rocznik 2005). - Musimy w każdym meczu pokazywać charakter. Dla kibiców, dla klubu. Potrafimy się podnosić z kolan, co ten klub pokazał niejednokrotnie.

Młodzi Rycerze przystępowali do niedzielnego (21 listopada) rewanżu z Gedanią po zwycięstwie w Gdańsku 1:0. Trener Cielasiński w ubiegłym tygodniu tonował nastroje: - Cieszymy się z wyniku, ale dla nas to dopiero pierwsza połowa. Podchodzimy do tej rywalizacji z pokorą.

W 26. minucie piłka zagrana na prawe skrzydło dotarła do Kacpra Nowaka, który błyskawicznie zeskanował sytuację w polu karnym i precyzyjnie dośrodkował w okolice „szesnastki”. Tam już wbiegali dwaj zawodnicy Zawiszy, a futbolówkę idealnie uderzył z powietrza Mikołaj Prosek i ta wylądowała tuż przy słupku w bramce Gedanii.

Po zmianie stron goście błyskawicznie odrobili straty i wyszli na prowadzenie. Najpierw w 49. minucie wykorzystali rzut karny, a trzy minuty później zaskoczyli obronę Zawiszy i na czystej pozycji znalazł się rezerwowy Stanisław Dolański, który silnym strzałem nie dał żadnych szans bramkarzowi gospodarzy.

Zawisza wyrównał w 61. minucie. Po składnej akcji i świetnym prostopadłym podaniu Igora Sobierlaskiego w pole karne gości do piłki dopadł Maciej Bakuniak i strzelił gola na 2:2. Kilka minut później Gedania znowu prowadziła, ale końcówka należała już do bydgoszczan. Najpierw na listę strzelców wpisał się Mateusz Szymczyk, a w doliczonym czasie gry zwycięstwo przypieczętował Nowak, który wykorzystał rzut karny, podyktowany za faul bramkarza na Alanie Serwachu.

Kibice mogli głośno skandować „awans jest nasz”. Na wiosnę Zawisza Bydgoszcz zagra w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U17. – Historyczna rzecz. To cieszy. Cieszy zawodników, cieszy trenerów i pewnie cieszy cały klub – mówił po ostatnim gwizdku sędziego trener Cielasiński. – Rok ciężkiej pracy za nami i jak widać, opłacało się.

ZAWISZA BYDGOSZCZ - GEDANIA GDAŃSK 4:3 (1:0)

Pierwszy mecz 1:0 dla Zawiszy

Bramki: Mikołaj Prosek (26 min.), Maciej Bakuniak (61 min.), Mateusz Szymczyk (81 min.), Kacper Nowak (90+3 min.-rzut karny) – Mateusz Gaweł (49 min.-rzut karny), Stanisław Dolański (51 min.), Jakub Abramowicz ( 65 min.)

Żółte kartki:

Dawid Klukiewicz-Okpaca, Alan Serwach – obaj Zawisza

Mateusz Gaweł, Aleksander Łazarski – obaj Gedania

ZAWISZA: Maksymilian Tęgowski – Jakub Rożek, Mateusz Gorzycki, Norbert Gaczkowski, Kacper Nowak (90+4 min. Potempa), Dawid Klukiewicz-Okpaca, Alan Serwach, Igor Sobieralski (90 min. Syty), Krystian Radoszko (46 min. Szymczyk), Mikołaj Prosek, Maciej Bakuniak (69 min. Jaskuła)

Rezerwowi: Dawid Prus - Hubert Jaskuła, Mateusz Strehlke, Mateusz Starszak, Krzysztof Potempa, Mateusz Szymczyk, Adam Syty

Trener: Artur Cielasiński

GEDANIA: Aleksander Petza – Mateusz Gaweł, Konrad Waliszewski, Gustaw Panic, Kamil Witkowski, Bartłomiej Burkhardt, Igor Bogdański, Jakub Iwanicki (46 min. Dolański), Aleksander Łazarski (84 min. Szymański), Karol Wójcik, Jakub Abramowicz

Rezerwowi: Szymon Bieliński – Filip Szymański, Patryk Popieliński, Stanisław Dolański, Piotr Witczak, Szymon Kruczyński, Paweł Paliwoda

Trener: Dariusz Stasiuk

Widzów: ok. 300

Udany rewanż w Jarocinie

Ekipa Zawiszy jechała do Jarocina z wolą rewanżu za sierpniową porażkę na własnym stadionie w pierwszej kolejce sezonu. Rywalom po dobrym początku nie wiodło się już tak dobrze i ostatecznie po rundzie jesiennej wylądowali w strefie spadkowej, ale przed sobotnim pojedynkiem tracili zaledwie cztery punkty do niebiesko-czarnych.

Tym razem gospodarze również rozpoczęli od prowadzenia. W 15. minucie do bramki Michała Dumieńskiego trafił Sebastian Kamiński. Co ciekawe, 29-letni pomocnik występował przed kilkoma laty w niebiesko-czarnych barwach na boiskach Ekstraklasy i I ligi.

Zawisza zabrał się za odrabianie strat i już sześć minut później doprowadził do remisu. W pole karne Jaroty wbiegł Wojciech Mielcarek i uderzył piłkę z powietrza z odległości około 12 metrów. Mimo że futbolówka leciała w środek bramki, to strzał był na tyle mocny i precyzyjny, że wpadła do bramki tuż pod poprzeczką nad interweniującym Sebastianem Lorkiem. Dla pomocnika Zawiszy był to czwarty gol zdobyty w starciach z Jarotą. Wcześniej trzy razy trafiał w barwach Startu Warlubie.

W 34. minucie na czystej pozycji znalazł się Kamil Żylski. W sytuacji sam na sam z Lorkiem, górą był bramkarz gospodarzy, ale wybił piłkę tak, że ta odbiła się od napastnika niebiesko-czarnych i wpadła do siatki. Na przerwę do szatni zawodnicy obu drużyn schodzili przy prowadzeniu Zawiszy 2:1.

Po zmianie stron aktywniejsi na boisku byli piłkarze Jaroty. Udokumentowali to golem zdobytym w 55. minucie. Do bramki gości strzałem z około 11 metrów ponownie trafił Kamiński.

Losy pojedynku rozstrzygnęły się w 87. minucie. Po stałym fragmencie gry dla Zawiszy Cyprian Maciejewski głową wykończył skutecznie akcję i celnym strzałem ustalił wynik spotkania na 3:2 dla gości.

Po tym meczu Zawisza ma na koncie 23 punkty i otwiera drugą połowę tabeli III ligi (gr. 2). Nad strefą spadkową ma siedem oczek przewagi. Wiosną bydgoszczan czeka jeszcze 16 kolejek. Pierwszym przeciwnikiem w połowie marca 2022 roku będzie zespół Sokoła Kleczew, którego niebiesko-czarni podejmą na własnym stadionie.

JAROTA JAROCIN – ZAWISZA BYDGOSZCZ 2:3 (1:2)

Bramki: Sebastian Kamiński (15 i 55 min.) - Wojciech Mielcarek (21 min.), Kamil Żylski (34 min.). Cyprian Maciejewski (87 min.)

JAROTA: Sebastian Lorek – Jędrzej Ludwiczak, Szymon Komendziński, Dawid Idzikowski, Marcin Maćkowiak, Mateusz Dunaj, Piotr Skokowski, Sebastian Kamiński, Kacper Szymankiewicz, Antoni Prałat, Damian Pawlak

Rezerwowi: Karol Drażdżewski – Damian Walkowiak, Marcin Łażewski, Mateusz Stochniałek, Piotr Stachowiak, Wojciech Kryger, Patryk Rzepka

Trener: Piotr Garbarek

ZAWISZA: Michał Dumieński – Ariel Jastrzembski, Jakub Witucki, Cyprian Maciejewski, Adam Paliwoda, Stanisław Wędzelewski, Wojciech Mielcarek, Mateusz Oczkowski, Maciej Koziara (82 min. Żyliński), Robert Tunkiewicz, Kamil Żylski,

Rezerwowi: Bartosz Szelong – Medard Dahms, Tomasz Żyliński, Jan Chachuła, Michał Płatek, Sebastian Weremko

Trener: Piotr Kołc

Sędziowie: Mateusz Maj (Trzebnica) – główny, Marcin Tomalski i Jakub Szkutnik (obaj Wrocław) – asystenci – Dolnośląski ZPN