Podróże 7 paź 2018 | Redaktor
Chorwacja – mały kraj na wielkie wakacje [TURYSTYKA]

materiały Alfa Mar

Położona wzdłuż zachodniego wybrzeża Adriatyku Chorwacja to jeden z czołowych kierunków turystycznych Europy. Szczyci się blisko 600-kilometrową poszarpaną linią brzegową, z ponad tysiącem wysp, półwyspów oraz zatok.

W połączeniu z pięknem krajobrazu, śródziemnomorską roślinnością oraz gościnnością Chorwatów zdecydowanie sprzyja letniemu wypoczynkowi.

To także jeden z najlepiej zachowanych pod względem ekologicznym obszarów Europy, z wieloma parkami narodowymi i przyrodniczymi. Należy do najcieplejszych i najbardziej słonecznych krajów starego kontynentu (2600 godzin słonecznych rocznie). Bernard Show nazwał ją „rajem na Ziemi”. Turystów do spędzania tu wczasów przyciągają ciepło i krystalicznie przejrzysta woda Adriatyku, słońce, błękit nieba, dźwięki cykad o poranku, zapach lawendy, cyprysów i oleandrów, a przede wszystkim malownicze miasteczka, które przycupnęły u podnóża potężnych Gór Dynarskich wysokich na 2000 metrów.

Po sąsiedzku z historią

Kraj oferuje również wspaniałe zabytki, dzięki czemu jest często wybieranym kierunkiem wycieczek objazdowych typu 7+7. Na terenie Chorwacji rozciągało się bowiem dawne Cesarstwo Rzymskie. Przez wieki nad Adriatykiem osiedlały się różne ludy, Wschód stykał z Zachodem, a kultura śródziemnomorska przenikała się ze środkowoeuropejską. Zakładali tu kolonie Grecy, wznosili miasta Rzymianie, a później Chorwaci i Wenecjanie. Miłośnicy zabytków mogą zobaczyć imponujący amfiteatr w Puli, pałac cesarza Dioklecjana w Splicie, a także nieoceniony zespół budownictwa średniowiecznego, renesansowego i barokowego, jakim jest Dubrownik. Dzięki strategicznemu położeniu, możemy tu znaleźć wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO.

materiały Alfa Mar

Bajeczne plaże i nowoczesne hotele z formułą all inclusive sprawiają, że chorwackie kurorty cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów, również z Polski, zarówno w ofertach typu first minute, jak i last minute. Najczęściej odwiedzane ośrodki turystyczne w Istrii – położonym najbliżej Polski regionie turystycznym – to Umag, Rabac, Pula, Rovinj, Vrsar i Porec. Istria jest największym półwyspem Chorwacji z bardzo rozwiniętą linią brzegową i uroczymi miasteczkami: sportowym Umagiem, wczesnoromańskim Poreciem, antyczną Pulą, słynącym z unikalnej architektury i parków Rovinjem i iddylicznymi Novigradem, Medulinem i Rabem.

Turystyczne perły wybrzeża

Najliczniej oblegane jest jednak wybrzeże Dalmacji. O atrakcyjności tych stron decydują przepiękne plaże i zatoki oraz łagodny klimat.

Dalmacja nazywana jest wybrzeżem 1000 wysp – to z nim wiąże się geograficzny termin „wybrzeże dalmatyńskie”, charakteryzujące się bardzo rozwiniętą linią brzegową z wystającymi ponad poziom morza skałami, wysepkami, wyspami, półwyspami i zatokami. Dodatkowo na wielu kilometrach towarzyszą im masywy górskie. Region ten poza piękną przyrodą oferuje wspaniałe bogactwo kulturowe w postaci wielu zabytków reprezentujących różne style.

materiały Alfa Mar

Dalmację można podzielić na cztery subregiony: Zadaru, Szybenika, Splitu i Dubrownika. Zadar, położony na obrzeżach trzech parków narodowych (Kornati, Velebitu i Paklenicy), zaliczany jest do najpiękniejszych miast Dalmacji. Jest najstarszym chorwackim miastem królewskim z wieloma cennymi zabytkami z czasów średniowiecza i renesansu, m.in. wspaniałymi kościołami św. Donata, Anastazji i Chryzogona. Sam region cechuuje piękny, zróżnicowany krajobraz w postaci gór, jezior, wodospadów, wybrzeża i okolicznych wysp. Szczególnie warty zobaczenia jest pobliski Park Narodowy Paklenica z występującymi tu malowniczymi kanionami.

80 km na południe, przy ujściu rzeki Krki, położony jest Szybenik, otoczony wieloma fortyfikacjami. Region Szybenika wraz z okolicznymi 240 wyspami, unikalnym archipelagiem i Parkiem Narodowym Kornati liczącym łącznie 365 wysp, jest prawdziwym rajem dla żeglarzy. Samo miasto nie ustępuje urodą przyrodzie, a z morza ukazuje się górująca nad nim twierdza i wpisana na listę UNESCO katedra św. Jakuba unosząca się nad Szybenikiem niczym korona. Nieopodal miasta znajdują się wodospady rzeki Krka.

Split nazywany jest przez mieszkańców najpiękniejszym miastem na świecie. Ośrodek, z pięknym pałacem Dioklecjana stanowiącym największy kompleks antyczny w Chorwacji, tętni życiem od siedemnastu stuleci. Zawdzięcza to także słonecznej pogodzie z ponad 2700 godzinami słonecznymi w roku. Split jest jednocześnie centrum gospodarczym z portem, przemysłowym i kulturalnym całego regionu. Na południe od niego znajduje się otoczona roślinnością śródziemnomorską Riwiera Makarska położona w pięknej scenerii gór Biokovo. Niedaleko Splitu znajdują się także jedne z najpiękniejszych chorwackich wysp: Brać i Hvar. Brać jest trzecią co do wielkości wyspą, znaną z pięknej piaszczystej plaży Zlatni Rat, często spotykanej w turystycznych folderach. Hvar natomiast szczyci się największą liczbę słonecznych dni w całej Chorwacji.

materiały Alfa Mar

Dubrownik, nazywany perłą Adriatyku, jest najbardziej wysuniętym na południe miastem Chorwacji, z łagodnym, ciepłym klimatem oraz monumentalną architekturą. Z murów miejskich długich na 1940 m oraz wież i baszt rozpościera się piękny widok na pobliskie wyspy i morze. Nad miastem góruje wzgórze otoczone murami miejskimi. Najważniejszymi miejscami, które trzeba zobaczyć, są pałace Sponza i Rektorów, kościół św. Błażeja, Katedra Wniebowzięcia NMP oraz klasztor św. Ignacego. Dzięki niezwykłemu klimatowi region Dubrownika porasta bujna subtropikalna roślinność z palmami, agawami, drzewami pomarańczowymi i cytrynowymi.

Na uwagę zasługują także skąpane w słońcu wyspy Chorwacji. Do najpopularniejszych należą: Krk, Rab, Pag, Korcula, Brac i Hvar. Mieszkańców ma tylko 67 z nich – na tych rosną winnice i gaje oliwne, pozostałe są bezludne i skaliste. Wiele z nich to prawdziwe rajskie zakątki, idealne dla amatorów spokojnego wypoczynku.

Urok spadającej wody

Podczas pobytu w Chorwacji warto zobaczyć także parki narodowe, a wśród nich szczególnie: Plitwickie Jeziora. Park w 1979 r. został wpisany na listę UNESCO. Składa się z 16 kaskadowo ułożonych jezior o turkusowej barwie, które łączą 92 wodospady – ciągnące się na odcinku ośmiu kilometrów. Park Narodowy Paklenica – położony na południowy wschód od Rijeki, to prawdziwy raj dla amatorów pieszych wędrówek i wspinaczy. Park Narodowy Krka – położony w pobliżu Szybenika jest przepiękną krainą, pełną wąwozów i wodospadów na rzece Krka. Do parku można się dostać drogą lądową w ramach wycieczki fakultatywnej (lub autobusem miejskim), a także drogą wodną na jednym ze statków kursujących z Szybenika. Park Narodowy wysp Kornati obejmuje 147 wysp, wysepek i skał pozbawionych źródeł i wód płynących.

 

materiały Alfa Mar

Chorwacja dzięki naturalnemu pięknu oraz dziedzictwu kulturowemu może każdemu turyście zaoferować dokładnie to, czego on szuka. Niczym legendarny raj na ziemi jest jednym z najlepszych kierunków wakacyjnych w Europie. Z uwagi na ciepłe oraz niezwykle czyste i przejrzyste na 50 m w głąb morze, jak i występujące tu podwodne wraki statków oraz jaskinie, jest również ciekawym miejscem dla amatorów nurkowania. 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

Gajowa 43

www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor