Podróże 18 lis 2018 | Redaktor
Djerba – rajska wyspa podbija serca turystów

Jedną z atrakcji wyspy jest park krokodyli w „Djerba Explore”/MATERIAŁY ALFA MAR

Djerba (Dżerba) to największa wyspa Afryki Północnej. Z lądem łączy ją grobla wybudowana przez starożytnych Rzymian.

Wydarta pustyni tunezyjska wyspa jest prawie zupełnie płaska. Słynie z pięknych piaszczystych plaż, ciepłego i płytkiego w tym miejscu morza oraz 340 słonecznych dni w ciągu roku. 

Morska woda zdrowia doda 

Przylatując na Djerbę, po krótkim transferze z lotniska zostaną Państwo przywitani palmami, oleandrami, różowymi bugenwillami oraz gajami oliwnymi i pomarańczowymi. Pośród zieleni ukryte są białe ściany meczetów i manzili. Wakacje na Djerbie spodobają się nawet najbardziej wymagającemu turyście. Wspaniałe plaże, dobra kuchnia oraz ciekawe zabytki urozmaicą pobyt i zapewnią udany wypoczynek. 

Wyspa oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi dzięki dobrej infrastrukturze, skansenowi „El Menzel”, parkowi krokodyli w „Djerba Explore”. Amatorzy sportów wodnych i powietrznych również znajdą coś dla siebie. Djerba szczyci się różnorodnym i energetycznym życiem nocnym, dzięki czemu coraz częściej odwiedzana jest przez młodzież i studentów. Słynie z renomowanych ośrodków thalassoterapii. Wykonywane w nich zabiegi oparte na morskiej wodzie regenerują zdrowie i poprawiają urodę. 

Główną atrakcją turystyczną są długie, piaszczyste plaże okalające wybrzeże 130-kilometrowym pasem oraz wspaniały klimat, który pozwala cieszyć się nimi od wiosny do później jesieni. Najstarszą i najbardziej znaną plażą jest 13-kilometrowa Sidi Mahrez, wzdłuż której ciągną się rozległe kompleksy luksusowych hoteli oferujące liczne atrakcje wodne: rowery, narty, skutery i paralotnie. Biuro Podróży Alfa Mar z Bydgoszczy poleca także mniejszą, 5-kilometrowa plażę Seguia, przyciągającą swoim złotym piaskiem. 

Na egzotycznym targu 

Bogata historia wyspy sprawiła, że znajduje się tu wiele ciekawych zabytków, pozostawionych przez Berberów, Żydów, Turków, Sycylijczyków i Hiszpanów. Najcenniejszym jest synagoga El Ghariba w miejscowości Ar-Rijad, będąca celem pielgrzymek Żydów z całego świata. W stolicy – Humt Souk – na uwagę zasługują także: największy na świecie Meczet Cudzoziemców, przykryty siedmioma kopułami Meczet Turków oraz meczety podziemne. 

Stolica należy do najciekawszych miejsc wyspy. Spędzając wakacje w tym urokliwym, oszałamiającym zapachem kwiatów i przypraw, oraz kolorowymi dywanami i ceramiką mieście, należy wybrać się do „dzielnicy suków”. W labiryncie wąskich uliczek kryją się antykwariaty i sklepiki przypominające sezam Ali Baby. Niezwykle interesujące są stare karawanseraje (zajazdy) z dziedzińcami tonącymi w kwiatach. Będąc na Djerbie, warto odwiedzić targ odbywający się w każdy piątek w Miodoun. Można tam kupić wiele pamiątek, wyroby z ceramiki, drewna oliwnego i skóry. Niedaleko półwyspu leży Wyspa Flamingów, na której znajdują się stada tych egzotycznych ptaków. By je podziwiać, warto wybrać się na wycieczkę objazdową. 

Skokiem na Czarny Ląd 

Djerba jest dobrym punktem wypadowym na kontynent afrykański. Wyspa połączona jest z lądem 7-kilometrową groblą z czasów rzymskich. Dzięki swemu położeniu jest idealnym miejscem wypadowym na Saharę, do oaz górskich: Chebiki, Tamerzy, Matmaty oraz innych miejsc, w których kręcono „Gwiezdne Wojny”. 

Jedną z największych atrakcji południowej Tunezji są malownicze, jedne z najpiękniejszych na świecie, oazy. Pustynna oaza Douz nazywana jest „bramą Sahary”. W głąb pustyni wyruszają stąd karawany oraz jeepy, a temperatura nawet jesienią sięga tu 35 stopni Celsjusza. Oglądać tu można pustynię o zachodzie słońca, także z grzbietu wielbłąda. 

Główną atrakcją Matmaty są podziemne domy, wielkie groty i jaskinie wydrążone w miękkiej skale. Z lotu ptaka te oryginalne domostwa wyglądają jak kratery na księżycu. Miejsce to stało się popularne wśród turystów po emisji „Gwiezdnych Wojen”. 

Wakacje na Djerbie sprawią, że Państwa wakacyjny wyjazd stanie się niezapomnianą przygodą z której wrócą Państwo wypoczęci i zadowoleni. W zeszłym miesiącu ponownie po pięciu latach zwiedziliśmy Djerbę oraz znajdującą się tutaj bazę hotelową, zapraszamy więc do kontaktu. Pomożemy wybrać najlepszy i dopasowany do Państwa wymagań hotel na tej egzotycznej, a zarazem bardzo bliskiej nam wyspie. Z Polski samolotem można dotrzeć tu zaledwie w trzy godziny. 

Djerba jest krainą bezpieczną, kolorową, egzotyczną i przyjazną przybyszom z Europy. Zapraszamy wszystkich do dokonywania rezerwacji! Wspaniałe plaże, ciepłe morze i dobry all inclusive czekają na Was już od 1590 złotych.

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży

Alfa Mar

Gajowa 43

www.alfamar.pl 

Tekst ukazał się w papierowym wydaniu  „Tygodnika Bydgoskiego” 15 listopada 2018 roku

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor