Podróże 20 cze 2019 | Redaktor
Największe kąpielisko Europy: Costa Brava

Będąc na Costa Brava, koniecznie trzeba odwiedzić Barcelonę. Na zdjęciu: park Guell, dzieło Gaudiego/fot. Wikipedia

Uroki piaszczystych plaż, góry stykające się z morzem, a także perły architektury z Sagradą Familią na czele – to wszystko znajdziemy w hiszpańskiej prowincji Katalonia.

Costa Brava wraz z Costa del Maresme tworzą tu wybrzeże nazywane największym kąpieliskiem Europy.

Południowy odcinek, od Blanes po Barcelonę, nazywany Costa del Maresme, to prawie 50-kilometrowa szeroka, piaszczysta plaża. Wzdłuż niej biegnie kolejka i nadmorska promenada. Góry spotykają się tu z morzem: strome skały Pirenejów Wschodnich dochodzą w wielu miejscach aż do samych brzegów morskich. 

Natura ujarzmiona 

Costa Brava to po polsku „dzikie wybrzeże”. W tej nazwie zawarty jest podziw dla przyrody regionu. Tutejsze zróżnicowanie krajobrazu nie ma sobie równych w całej Hiszpanii. Postrzępione wybrzeże pełne jest nadmorskich urwisk, skrywa maleńkie zatoczki i plaże wciśnięte między turkus morza a zielone lasy. Cyple, wysepki i pojedyncze skały tworzą w niektórych miejscach labirynty, wykorzystywane niegdyś przez piratów. Nazwa „dzikie wybrzeże” staje się jednak coraz mniej adekwatna do rzeczywistości. Zostało bowiem zagospodarowane na potrzeby luksusowych rezydencji oraz ośrodków turystycznych. 

Turystyczny boom rozpoczął się tu w latach 60. ubiegłego wieku i trwa nieprzerwanie do dziś. Największymi kurortami Costa Brava są: Lloret de Mar, Tossa de Mar, L’Estartit oraz Platja d’Aro i Calella. Lloret de Mar to największy i najbardziej gwarny ośrodek turystyczny na całym wybrzeżu, idealne miejsce na wakacje, wczasy, kolonie i obozy dla młodzieży i studentów. W kurorcie znajdziemy mnóstwo dyskotek, restauracji, barów i hoteli oraz jedno z trzech kasyn znajdujących się na terenie Katalonii. Na Costa Brava warto zobaczyć także Blanes, gdzie w miejscowym ogrodzie botanicznym zgromadzono siedem tysięcy roślin, najpiękniejszych okazów flory z całego świata. Ogród noszący nazwę „Morze i ziemia”, zawieszony jest na skraju przepaści, a ścieżki parku wiodą do punktów widokowych nad morzem. Piękne piaszczyste plaże zapraszają turystów również w: Roses, El Port de la Selva, Palamos i L’ Escal. 

W ojczyźnie Gaudiego

Costa Brava to nie tylko słońce, hotele i plaże, ale również wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. To kraina pełna zabytków. Zachowały się tu pozostałości rzymskich miast, średniowieczne klasztory i warownie rycerskie. Co warto zobaczyć? 

Miasto Girona ma najładniejszą starówkę w całej Hiszpanii, położoną na warownym wzgórzu. Góruje nad nią potężna gotycka katedra. W Figueres, rodzinnym mieście Salwadora Dalego, zwiedzimy muzeum tego niezwykłego artysty. 

Natomiast w Tossa de Mar zachowały się ślady dawnych rzymskich osad, a także średniowieczne miasto, wieże i mury obronne. 

Będąc na Costa Brava koniecznie trzeba odwiedzić także Barcelonę i Montserrat. 

Barcelona jest największym portem Hiszpanii oraz jednym z najstarszych i drugim co do wielkości miastem kraju, z niezwykłym bogactwem dziedzictwa architektonicznego. Jest niekwestionowaną stolicą modernizmu, zobaczymy tu dziewięć obiektów wpisanych na listę UNESCO. To także stolica Katalonii z własnym językiem i kulturą. Jest jednym z najbardziej niezwykłych miast świata, a swoją sławę zawdzięcza architekturze Gaudiego, którego dziełem jest m.in. Sagrada Familia, oraz gotyckiej katedrze św. Eulalii. 

Ośrodek, tętniący życiem przez całą dobę, postrzegany jest jako miasto północy położone w państwie południowym, pełnym energii i radości życia. Nad rozciągającym się obok portu starym miastem góruje 60-metrowa kolumna z posągiem Krzysztofa Kolumba. Główną ulicą handlową, jak i deptakiem Barcelony jest Las Ramblas. Tutaj znajduje się także średniowieczna dzielnica Barrio Gotico z katedrą Santa Maria del Mar, oraz katedrą św. Eulalii i Pałacem Biskupim. Warto zobaczyć także pobliskie wzgórze Montjuic (z zamkiem i obiektami olimpijskimi), z którego roztacza się wspaniały widok na port, morze jak i na całą panoramę miasta. 

Urok Barcelony potęguje obecność wielu parków idealnie wkomponowanych w zabudowę miasta – m. in. parku Guell, parku de la Ciutadela i parku Joana Miro. 

Duchowo i z widokiem 

Na amatorów pięknych widoków czeka także oddalony o 40 km od Barcelony klasztor Montserrat, położony na monumentalnej górze. XI-wieczny klasztor benedyktynów z obrazem Matki Boskiej, ośrodek kultu, wznosi się na wysokości 725 metrów. Możemy stąd podziwiać piękno gór wznoszących się nad głębokim wąwozem rzeki Lieida. 

Costa Brava to wspaniałe miejsce na wypoczynek. Turystów przyciąga różnorodność krajobrazu, piaszczyste plaże i malowniczość nadmorskich miasteczek. Nie trzeba przemierzać oceanów, by przeżyć niezapomnianą przygodę. To wspaniałe miejsce na wakacje dostępne zarówno z przelotem, dojazdem autokarem, jak i dojazdem własnym. Coraz bardziej popularne także dla osób preferujących wyjazdy na kilka dni – tzw. weekendy lotnicze. 

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar 

Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor