Podróże 18 lip 2020 | Redaktor
Przygotuj samochód do wakacyjnej podróży. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

samomoto.pl

Nadszedł czas wakacji i urlopów, a co za tym idzie czas dalszych i częstszych podróży samochodem. Aby były one spokojne i bezpieczne warto sprawdzić czy posiadamy obowiązkowe przedmioty w wyposażeniu auta.

Według przepisów obowiązkowo w samochodzie powinna znajdować się jedynie gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Ta pierwsza powinna zawierać co najmniej 1 kg środka gaśniczego, ważną homologację i aktualne badanie techniczne. Jej przegląd trzeba odnawiać co roku. Gaśnicą o takiej pojemności będziemy w stanie ugasić ogień np. w komorze silnika. Za jej brak możemy zapłacić od 20 do 500 zł kary.

Trójkąt ostrzegawczy to druga ważna rzecz, którą powinniśmy mieć w posiadaniu. Podczas jego użycia istotna jest odległość, w której ustawiamy go od pojazdu. Powinno to być 100 m na autostradzie i drodze ekspresowej, a 30-50 m w terenie niezabudowanym. Natomiast jeśli nie będziemy mieli możliwości włączenia świateł awaryjnych w terenie zabudowanym trójkąt powinniśmy postawić nie więcej niż 1 m za samochodem. Za jego brak grozi kara od 20 do 500 zł, a za niewystawienie w razie awarii pojazdu – 150 zł.

Nieobowiązkowa jest natomiast apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Jednak są to rzeczy przydatne, które warto ze sobą wozić. Noszenie elementu odblaskowego przez pieszych obowiązuje po zmroku poza terenem zabudowanym. Dzięki kamizelce będziemy mogli bezpiecznie wysiąść z auta. W przeciwnym razie możemy spodziewać się nawet 500 zł mandatu. O przydatności apteczki w razie kolizji czy wypadku chyba nie trzeba mówić.źródło: autokult.pl

B.R.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor