Description of Image

Zaczyna się nowy rozdział tegorocznego przedwiośnia [POGODA]

Redaktor | 18 mar 2019 Ostatni z serii niży, który znad Atlantyku wędrowały przez Bałtyk, powodując u nas niezwykle zmienną, wietrzną i deszczową pogodę, odchodzi na wschód i tam zaniknie. Wszystkie bowiem niże nad lądem zanikają bardzo szybko, pozbawione „paliwa”, jaki dla niżu stanowi wilgoć, czyli para wodna czerpana z akwenów morskich, głównie z oceanów.

Ciągle pada... i wieje [POGODA]

Redaktor | 15 mar 2019 Na razie mamy niż Gebhard. Nad Atlantykiem utworzył się Igor. Ten będzie ostatnim, który przejdzie nad Bałtykiem przed zmianą typu pogody.

Między Dragi i Franzem [POGODA]

Redaktor | 12 mar 2019 Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że w czasie cyrkulacji zachodniej, zmienność pogody wynika stąd, że dostajemy się pod wpływ kolejnych wędrujących z zachodu niży, z których każdy, co do zasady, prowadzi front ciepły i chłodny, a pomiędzy tymi niżami, trafiają się rozdzielające je kliny wyżowe.

Wicher wieje z zachodu [POGODA]

Redaktor | 8 mar 2019 Dziś wiatr osiągnie prędkość do 45 km/h, a w porywach do 85 km/h, IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Kapryśna cyrkulacja [POGODA]

Redaktor | 7 mar 2019 Cyrkulacja zachodnia, czyli wędrówka niżów znad Atlantyku na wschód, która jest naturalnym procesem w atmosferze w naszych szerokościach geograficznych, oznacza przede wszystkim, z punktu widzenia zwykłego obserwatora, niestabilną pogodę.