Pogoda w Bydgoszczy 1 lip 14:28 | mk
IMGW ostrzega przed burzami z gradem! Trzeci stopień zagrożenia

fot. ilustracyjna/Tanya Gorelova, Pexels

W piątek (1 lipca) od godz. 15.00 do 24.00 na terenie Bydgoszczy i powiatu mogą wystąpić burze, którymi miejscami będą towarzyszyć ulewny deszcz, porywisty wiatr, grad. Może utworzyć się także trąba powietrzna.

Komfort termiczny [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 08:08

Za frontem jest chłodno i spokojnie [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:39

Zgodnie z ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej opady deszczu towarzyszące burzom mogą wynieść do 40 mm, lokalnie do 50 mm, a porywy wiatru – osiągnąć prędkość do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami możliwy także grad i utworzenie się trąby powietrznej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oszacowano na 80 procent. Stopień zagrożenia: trzeci. Oznacza on, że „przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności (...) Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Przez niemal cały dzień zagrożenie stanowią także upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30°C do 34°C, lokalnie do 35°Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°Celsjusza.

Burze z gradem i silnym porywistym wiatrem spodziewane są nie tylko w Bydgoszczy i okolicach. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa  rozesłano na terenie całego kraju. – Jeśli możesz, zostań w domu, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – czytamy na stronie RCB na Facebooku. Centrum ostrzega też przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Czytaj także prognozę naszego Pogodyna: Ostatni dzień upału [POGODA]

mk Autor