Pogoda w Bydgoszczy 27 sie 2019 | Redaktor
Nadchodzi koniec suszy [POGODA]

Krótki okres gorącego sierpniowego lata nieuchronnie zbliża się ku końcowi.

Robi się ciekawie [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 2 lut 08:15

Zanim jednak nastąpi ochłodzenie, przyjść mogą deszcze lub burze. Różne modele przewidują różny przebieg tych zjawisk, dlatego nie ma pewności w jakim stopniu i w którym momencie będzie w Bydgoszczy grzmieć i padać. Wielokrotnie już pisaliśmy że przewidywanie letnich opadów, zwłaszcza konwekcyjnych, jest zadaniem niezmiernie trudnym i graniczącym z niemożliwością. Dopiero w godzinach bezpośrednio poprzedzających zjawisko można je z dobrym prawdopodobieństwem przewidywać. Niemniej jednak wiadomo, że w środę i czwartek będą się tworzyć chmury konwekcyjne i może się zdarzyć deszcz i to intensywny. Model UM przewiduje taki intensywny deszcz w nocy ze środy na czwartek. Na mapach symulacyjnych tego modelu widać wyraźnie jakby eksplozje chmur konwekcyjnych czyli takich, które powstają w ciągu dnia, w wyniku unoszenia się gorącego powietrza, nagrzanego od podłoża, w górne warstwy atmosfery. Tam ono się ochładza i tworzy chmurę deszczową lub burzową. Inny model — WRF — nie przewiduje tak intensywnych opadów w Bydgoszczy, ale raczej na wschód od nas, a w Bydgoszczy deszcz dziś wieczorem. Jak będzie — zobaczymy. Na razie czeka nas jeszcze co najmniej jeden słoneczny, upalny dzień z temperaturą maksymalną około 30 stopni. 

Mamy wyż na  północnym wschodzie, a niż na  południowym zachodzie. W tej chwili ciepłe powietrze napływa do nas ze wschodu, napływ będzie się zmieniał na południowy jutro a zachodni w czwartek. Świadczy to o przebudowie układu atmosfery  i rzeczywiście okres upałów definitywnie się kończy. Od poniedziałku można spodziewać się sporego ochłodzenia. Niższe temperatury odczujemy zresztą już w piątek i w sobotę ale jeszcze w niedzielę znów może być gorąco. Natomiast według prognoz długoterminowego modelu GFS od poniedziałku temperatura nie przekroczy już 20 stopni.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.49, a zajdzie o 19.49. Dzień będzie trwał 13 godzin i 59 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor