Pogoda w Bydgoszczy 21 cze 2020 | Redaktor
W Bydgoszczy bez zmian. Ciągle pada [POGODA]

Przez Polskę przechodzi — znowu ze wschodu na zachód, a więc nietypowo — ciepły front atmosferyczny.

Blokada cyrkulacji zachodniej [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 23 cze 06:27

Wczorajszy dzień niewiele różnił się od poprzedniego, rozwijały się liczne, rozbudowane chmury konwekcyjne. Wieczorem doszło do opadów i burz. Mechanizm ich powstawania jest konwekcyjny, to znaczy dochodzi do silnego wznoszenia powietrza tam gdzie tworzą się chmury, zaś pomiędzy chmurami powietrze to opada.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że masa powietrza, w której się znajdujemy, charakteryzuje się znaczną wilgotnością i chwiejnością. Trudno tłumaczyć w krótkiej prognozie całą fizykę tego zagdanienia, w uprzoszczeniu polega to na tym, że mamy warunki, w których powietrze unoszące się od podłoża, będzie stale cieplejsze od otoczenia, więc może unosić się bardzo wysosoko, a że dodtakowo jest wigotne, to stygnie wolniej i doprowadza do powstania deszczu. 

Ruch poszczególnych zespołów chmur jest bardzo trudny lub wręcz niemozliwy do przewidzenia, dlatego podanie precezyjnych godzin i miejsc, w których wystąpią opady obarczone jest błędami. 

Od poniedziałku obszar masy o znacznej skłonności do tej głębokiej konwekcji stopniowo wycofywać się będzie na wschód i południe. Nad Skandynawią powstaje niewielki układ wyżowy, zaś klin wyżu azorskiego sięgnie nad Niemcy i Danię. 

Czeka nas więc niedziela jeszcze deszczowo – burzowa. Podobny będzie poniedziałek, choć już w niedzielę stopniowo południowa i zachodnia część Polski dostanie się pod napływ z zachodu, ale wypieranie mas powietrza czarnomorskiego trochę potrwa. Prawdopodobnie w poniedziałek po południu i wieczorem zaczenie już wiać suchy wiatr z zachdu. 

Temperatura maksymalna w niedzielę 24 stopnie, w poniedziałek — około 20.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.20, a zajdzie o 21.18. Dzień będzie trwał 16 godzin i 57 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor