POLICJA 997 1 gru 11:45 | kd
Był pisarzem, dziennikarzem, malarzem a teraz inżynierem budownictwa. Tak wyłudzał pieniądze od kobiet

Kradzież tożsamości i oszustwo w tle z uczuciami Metody oszustów wykraczają nierzadko poza ramy naszej wyobraźni. Bywa, że sprawca gra na uczuciach i doprowadza swoją ofiarę do „ruiny finansowej”. Przykładem tego jest sprawa kiedy kobieta poznała przez internet mężczyznę i przelała mu kilkadziesiąt tysięcy euro. Gotówka zniknęła, a wizerunek mężczyzny okazał się znanym malarzem, prezenterem telewizyjnym i pisarzem.

Do Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie. Straciła swoje oszczędności, które przekazała poznanemu przez internet cudzoziemcowi. 

Cała historia zaczęła się na początku tego roku, gdy kobieta dostała zaproszenie do znajomych od mężczyzny. Ich korespondencja i znajomość „rozwijała się” przez internet. Wiedziała o nim tyle, że jest inżynierem i jest na kontrakcie w Turcji. Poza tym zmarła mu żona i sam pozostał z 7-letnią córką. Podczas trwającego do listopada kontaktu mężczyzna zapewniał, że zamierza niebawem przyjechać do Polski wraz z dzieckiem i odwiedzić kobietę. 

W maju poprosił ją o pomoc w postaci pożyczki finansowej na zakup materiałów budowlanych. Przekonana o jego prawdomówności kobieta przelała pieniądze. Konto miało należeć do żony jego pracownika. Po jakimś czasie okazało się, że pieniądze rzekomo do mężczyzny nie trafiły. Ponadto nakłaniał kobietę do zaciągnięcia jeszcze pożyczki w banku i przekazanie jemu pieniędzy.

Na to kobieta się nie zgodziła, a dziwnym trafem na jej konto wpłynęła gotówka. Ta jednak w dużej mierze nie odzwierciedla kwoty, którą przelała. Inowrocławscy policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją ustalili, że wizerunek jakim posługiwał się rzekomy inżynier to cudzoziemiec, znany malarz, pisarz, prezenter telewizyjny, aktor i dziennikarz. Wszystko wskazuje na to, że zadziałał oszust, który założył fałszywy profil na jednym z portali społecznościowych  i zawarł znajomość po to, aby uzyskać pieniądze.

 

asp. szt. Izabella Drobniecka

 Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji  w Inowrocławiu 

kd Autor