POLICJA 997 26 sty 2021 | Redaktor
Jedna akcja, prawie 460 wykroczeń. Podsumowanie działań NURD

fot. policja

Prawie 460 odnotowanych wykroczeń – w piątek (22 stycznia) kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Tego typu akcje ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom.

Policjanci swoją uwagę koncentrowali przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszali przepisy ruchu drogowego wobec pieszych i rowerzystów.

- Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp. Tam gdzie jest to możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów jest oddzielony - przekazuje st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Bydgoszcz. - Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów, np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego - dodaje.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Jak ocenia st. asp. Rakowski, „niejednokrotnie w zdarzeniach drogowych uczestniczą nietrzeźwi piesi, którzy poprzez ograniczoną alkoholem świadomość nie zachowują odpowiedniej ostrożności i  są szczególnie narażeni na potrącenia przez pojazdy”.

Policja apeluje do pieszych o zachowanie należytej ostrożność na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zachęca do noszenia odblasków.

Z danych policji wynika, że w akcji uczestniczyło 318 policjantów. W czasie kontroli odnotowano 458 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i 17 wykroczeń wobec rowerzystów. 

mat. policja, zmiany red. ak

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor