POLICJA 997 7 maj 13:54 | Redaktor
Które szyby samochodowe mogą być przyciemniane i w ilu procentach? Policja informuje

fot. Kujawsko-Pomorska Policja

W Polsce nie brakuje kierowców, którzy decydują się na przyciemnienie szyb w swoich autach. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, czy przyciemniane ma ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do auta, czy poprawić wygląd samochodu, powinno zostać wykonane w taki sposób, by nie kolidowało z obowiązującymi przepisami.

W jakim stopniu jest możliwe przyciemnianie szyb i jakie konsekwencje mogą grozić ze strony policji w razie nieprawidłowo wykonanych modyfikacji?

Regulacje w Prawie o ruchu drogowym i rozporządzeniu

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym

pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  (...) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jeśli chodzi o samo przyciemnianie szyb, kluczowy jest § 8 ust. 5 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia stanowiący, że szyby pojazdu:

 przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%.

Dzięki temu kierowca ma zapewnioną dostateczną widoczność z przodu pojazdu, a także na boczne lusterka. Należy przy tym pamiętać, że często fabrycznie szyby w samochodach są już nieco przyciemnione. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że polska norma branżowa nr BN-76/3626-07 określa wymagania dla samochodów osobowych w zakresie widoczności z miejsca kierowcy. Norma ta stanowi, że niedopuszczalne jest ograniczenie pola widzenia kierowcy w obrębie kąta widzenia 180 stopni.

Do woli można przyciemniać jedynie tylne szyby pojazdu. Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. rozporządzenia, w przypadku samochodów, w których lusterko w środku pojazdu nie zapewnia widoczności z tyłu, rolę lusterka wewnętrznego muszą być w stanie przejąć lusterka boczne.

Konsekwencje dla kierowcy

W razie kontroli drogowej auta z przyciemnionymi szyba, które naruszają obowiązujące przepisy, nie będzie miało znaczenia czy takie auto kupiliśmy, czy sami je okleiliśmy. W takiej sytuacji policjant będzie miał prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu za pokwitowaniem i zakazać dalszej jazdy autem ze względu na zagrożenie, jakie sprowadza w ruchu drogowym.

fot. Kujawsko-Pomorska Policja

Dodatkowo kierowca pojazdu, który ma nieprawidłowo wykonane przyciemnienie szyb w aucie, naraża się na mandat karny nawet w wysokości do 3000 złotych. Tak surowa kara związana jest z ewentualnym zagrożeniem wynikającym z ograniczenia widoczności, szczególnie wieczorem lub nocą.

Policjanci coraz częściej sprawdzają w pojazdach przepuszczalność światła w przednich szybach. Do tych pomiarów wykorzystują takie urządzenia jak CL176, AMX710 oraz Elhos EGM-1.

Podsumowanie:

  • przednie i przednie boczne szyby samochodu powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%
  • pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi zapewnić kierowcy dostateczną widoczność,
  • dowolnie można przyciemniać w pojeździe jedynie tylne szyby
  • za kierowanie pojazdem z przyciemnionymi szybami narażasz się na mandat karny, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz zakaz dalszej jazdy.

st. asp. Remigiusz Rakowski, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, zmiany – redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor