POLICJA 997 18 cze 2019 | Redaktor
Lekcję przeprowadzili na plaży. „Bezpieczne wakacje”  w Borównie

fot. Policja

Około 500 dzieci wraz z opiekunami uczestniczyło w wyjątkowej lekcji w plenerze, której tematem było bezpieczeństwo w okresie wakacji. Akcja służb mundurowych została zorganizowana na plaży w podbydgoskim Borównie.

W poniedziałek (17 czerwca) na plażę w Borównie przyjechali uczniowie Zespołu Szkół w Dobrczu oraz szkół podstawowych w Kozielcu, Wudzynie, Kotomierzu, Strzelcach Górnych i Borównie. Służby, które uczestniczyły w imprezie, przygotowały mnóstwo atrakcji, dzięki którym uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa.

fot. Policja 

Mł. asp. Sebastian Rink wraz z dr Agnieszką Strahl z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy przeprowadzili pogadanki edukacyjne dotyczące spożywania alkoholu przez osoby małoletnie oraz przestrzegali przed zażywaniem środków odurzających, m.in. dopalaczy, które mają negatywny wpływ na organizm oraz zaburzają percepcję.

fot. Policja 

Nauczyciele oraz najstarsi z uczniów zakładając „alkogogle” pokazali młodym ludziom, jak zachowuje się osoba będąca pod wpływem alkoholu. Pokaz ten miał uświadomić młodym ludziom, że alkohol ma duży wpływ na organizm, a przez brawurę może dojść do wielu tragedii. Funkcjonariusze chcieli pokazać, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą i informowanie służb, jeśli takie sytuacje mają miejsce i są tego świadkami. Przypomnieli, że reagując na takie zachowania, można uratować komuś życie.

fot. Policja 

Policyjni „wodniacy” zademonstrowali dzieciom sprzęt będący częścią ich wyposażenia policji, służący do ratowania życia tonących. Policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz zakazie korzystania z tzw. dzikich kąpielisk. Nie zabrakło także ostrzeżeń i przykładów z życia wziętych na temat wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

fot. Policja 

Aby pokazać dzieciom, jak trudne jest ratowanie życia ludzkiego, policjanci przeprowadzili pokaz ratowniczy z łodzi policyjnej.

fot. Policja 

Atrakcją dla młodzieży był pokaz umiejętności oraz tresury policyjnego psa, który przeprowadzili przewodnicy psów służbowych. Funkcjonariusze zademonstrowali zasady posłuszeństwa swoich podopiecznych i opowiedzieli o specyfice służby z czworonogiem.

Z kolei przedstawiciele Nadleśnictwa Żołędowo rozmawiali z uczniami o zasadach bezpieczeństwa podczas przebywania w lesie. Przestrzegali przed rozpalaniem ognisk na obszarze leśnym, śmieceniem, głośnym zachowywaniem się oraz wchodzeniem do lasu w miejscu, gdzie jest to zabronione.

fot. Policja 

Mundurowi instruowali też, jak prawidłowo zawiadamiać służby ratunkowe. Zajęcia dotyczące funkcjonowania linii 112 poprowadzili specjaliści z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

fot. Policja 

Organizatorami przedsięwzięcia był wójt gminy Dobrcz przy współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrczu, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy i Nadleśnictwem Żołędowo. Działania wpisały się w Ogólnopolską Kampanię MSWiA Kręci mnie bezpieczeństwo „nad wodą”, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Źródło: Policja (podkom. Lidia Kowalska), oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor