POLICJA 997 30 mar 2021 | ak
Nochal przeszedł na zasłużoną emeryturę. Przez lata  tropił przestępców

fot. policja

Nochal, owczarek niemiecki, który służył dziewięć lat w radziejowskiej Komendzie Policji, został właśnie emerytem. Kolejne lata spędzi w nowym lokum, zrobionym przez swego opiekuna i przewodnika asp. Piotra Świderskiego.

Owczarek do służby w policji trafił  w 2012 roku. Wraz ze swym opiekunem asp. Piotrem Świderskim przeszedł szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach. Jako pies wyszkolony do tropienia, przez lata służby brał udział w setkach patroli i interwencji.

Niejednokrotnie dzięki  niezawodnemu węchowi przyczynił się do zatrzymania sprawców przestępstw. Jedną z takich osób była podpalaczka stogów na terenie gm. Piotrków Kujawski. Nochal także doskonale spisywał się podczas poszukiwania osób zaginionych, w szczególności w terenach leśnych.

Wspólnie z przewodnikiem uczestniczył w spotkaniach profilaktycznych, gdzie uczono, jak bezpiecznie postępować z psami, co należy zrobić, kiedy zwierzę zaatakuje i jak takiego ataku uniknąć.

Więź jaka wytworzyła się przez lata służby pomiędzy opiekunem a jego podopiecznym sprawiła, że emeryturę Nochal spędzi w domu swego przewodnika. Aspirant Piotr Świderski przez kilka tygodni własnoręcznie budował „apartament” dla psa. Lokum, w którym zamieszka emeryt, jest bardzo funkcjonalne, ciepłe i bezpieczne.

Jak podkreśla przewodnik, na emeryturze pies przeżywa drugą młodość. Chętnie biega, aportuje  i bawi się z domownikami.

„Dziękując Nochalowi za lata służby, życzymy mu godnej emerytury i zawsze pełnej miski przysmaków”- przekazują mundurowi.

źródło KPP Radziejów, asp.szt. Marcin Krasucki, zmiany red.

ak Autor