POLICJA 997 19 lip 2020 | Jarosław Aleksander
„Henio” zabija! Nowy dopalacz śmiertelnie niebezpieczny

fot. pixebay

Henio to nazwa nowego dopalacza jaki pojawił się w nielegalnym obrocie. Jest to zamiennik kokainy którego spożycie jest śmiertelnie niebezpieczne. 

W związku z pojawieniem się nowego dopalacza pojawiły się już pierwsze zatrzymania dilerów. W mieszkaniu jednego z nich 29-latka znaleziono duże ilości tej substancji.  

 

Mężczyzna mieszkający z małżonką powiedział, że wszystko, co znaleźli policjanci to środki psychoaktywne, które należą do niego. Jego żona o niczym nie miała pojęcia. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Około 115 gramów narkotyków trafiło do depozytu, jako dowód w sprawie - mówi asp. szt. Robert Koniuszy ze stołecznej policji.

 

Henio czyli hexen jest chemiczną mieszankę psychotropów, która swoim działaniem przypomina kokainę. To obecnie jeden z najpopularniejszych środków na rynku dopalaczy. 

 

Pacjenci trafiający na oddziały szpitalne z działaniami niepożądanymi po przyjęciu hexenu cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz zaburzenia psychiczne, w tym ostre psychozy. Hexen ma ogromny wpływ na cały układ krążenia. Może wywołać zawał serca, udar mózgu, śpiączkę, niewydolność nerek, wątroby oraz doprowadzić do rozpadu mięśni, a po kilku dniach nawet do niewydolności wielonarządowej i śmierci - alarmują lekarze z oddziałów toksykologicznych na forum medycznym.

 

Za rozprowadzanie tego typu substancji grozi 10 lat więzienia a ich spożycie może zakończyć się śmiercią lub trwałymi uszkodzeniami układu nerwowego oraz zdrowia psychicznego.

 

Na podstawie: KSP/PTP

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz