POLICJA 997 1 lip 2020 | Redaktor
Oszukali szwajcarską firmę na ponad milion złotych

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Dziesięć lat więzienia grozi mężczyznom, którzy oszukali obywatela Szwajcarii na milion dwieście tysięcy złotych. Uzyskali wpłaty na konto, tytułem kosztów dochodzenia wierzytelności, podrabiając urzędowe pisma.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Zatrzymany został mieszkaniec podbydgoskiej miejscowości i dwaj jego wspólnicy. - Ustalono, że wykreował u przedstawiciela pokrzywdzonej szwajcarskiej spółki błędne przekonanie, że reprezentowanej przez niego na terenie RP spółce przysługują w Polsce wierzytelności od jednego z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej – informuje w komunikacie kom. Przemysław Słomski z KWP w Bydgoszczy. Celu dopięli, podrabiając dokumenty, rzekomo pochodzące od polskich urzędów, przedstawili mu też fałszywą umowę sprzedaży wierzytelności.

- Pokrzywdzony, obywatel Szwajcarii, oczekując na tej podstawie zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami, dokonał kilku przelewów na rzecz sprawców, tytułem kosztów dochodzenia wierzytelności, w łącznej kwocie ponad 1 200 000 złotych – dodaje kom. Słomski.

Kwota ta jest już „mieniem wielkiej wartości”, co oznacza, że sprawcy muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Mężczyzn zatrzymano 24 czerwca. - Prokurator wykonał z ich udziałem czynności procesowe w oparciu o zebrane w sprawie dowody, których część przeprowadzona była w ramach pomocy prawnej na terenie Szwajcarii – tłumaczy Słomski. Usłyszeli już zarzuty, m.in. oszustwa, fałszerstwa dokumentów. Jeden z nich odpowie także za inne przestępstwo – sprzedał dwa samochody wzięte w leasing.

Dwaj zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące, wobec trzeciego zastosowano policyjny dozór.

Na podstawie: komunikat KWP w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor