POLICJA 997 12 gru 2017 | Redaktor
Policyjne lekcje prawa

Sierżant sztabowy Łukasz Ważyński/fot. Policja

Funkcjonariusze ze Szwederowa prowadzili zajęcia w szkołach i przestrzegali uczniów przed zagrożeniami jakie czyhają na nich w internecie , a także mówili o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Dwoje policjantów odwiedziło Zespół Szkół Drzewnych przy ul. Toruńskiej 44 i Szkołę Podstawową nr 47 przy ul. Czartoryskiego.  Sierżant sztabowy Łukasz Ważyński i młodsza aspirant Maria Madejska Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii rozmawiali z uczniami klas pierwszych (w ZSD) i klas siódmych w podstawówce.

Łącznie w spotkaniach wzięło udział ponad 90. młodych ludzi. Uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej nieletnich,  konsekwencjach prawnych czynów karalnych oraz czynów świadczących o demoralizacji. Policjanci wskazali najczęściej popełniane przez osoby nieletnie wykroczenia i przestępstwa, a także omówili  środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd rodzinny wobec nieletnich. Funkcjonariusze uświadomili młodzież o grożących im niebezpieczeństwach, związanych z przemocą rówieśniczą – zwłaszcza zachowań agresywnych w stosunku do rówieśników, a także zagrożenia związane z narkomanią, piciem alkoholu, paleniem papierosów i e-papierosów.

Funkcjonariusze skupili się także na omówieniu cyberzagrożeń płynących z internetu takich jak „cyberprzemoc”, „grooming” oraz „seksting”, które stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, czy fotografii na portalach społecznościowych.

Młodzi ludzie zadawali mnóstwo pytań.  Wiele z nich dotyczyło zawodu policjanta.  Ponadto w trakcie spotkania w Szkole  Podstawowej nr 47 przy ul. Czartoryskiego 18 policjanci zwracali młodzieży szczególną uwagę na zagrożeniach w ruchu drogowym i potrzebę stosowania elementów odblaskowych w związku z „Dniem Odblasków 2017 r.”

 

Żródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor