POLICJA 997 4 maj 18:25 | mk
Seniorzy wyrzucili pieniądze przez okno na Bartodziejach. Próbowano ich oszukać metodą „na policjanta”

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Do usiłowania oszustwa metodą na policjanta doszło w ubiegłą środę (27 kwietnia) po południu na Bartodziejach. Dzięki mieszkającym w Bydgoszczy obywatelom Ukrainy oszukani seniorzy odzyskali swoje pieniądze i biżuterię.

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze, podając się za policjantów. Zadzwonili do pary seniorów, twierdząc, że ich oszczędności są zagrożone i że prowadzą akcję mającą na celu zatrzymanie przestępców. W ten sposób nakłonili starszych ludzi do wyrzucenia przez okno pieniędzy i biżuterii spakowanych w worek foliowy. – Seniorzy, nie podejrzewając, że to próba oszustwa, niemal pozbyli się swoich oszczędności oraz kosztowności – tłumaczy kom. Lidia Kowalska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – Bezpośrednio po wyrzuceniu pieniędzy, zorientowali się, że padli ofiarą oszustów – dodaje. 

Utraceniu przez starszą parę pieniędzy zapobiegli obywatele Ukrainy, którzy w chwili wyrzucania pakunku przechodzili pod oknami bloku. Kobieta i mężczyzna sądząc, że ktoś wyrzucił śmieci, zabrali worek. – W mieszkaniu, gdy zorientowali się co, jest w środku, od razu wiedzieli, że należy to oddać policji, jednak z uwagi na barierę językową nie byli w stanie zawiadomić o tym telefonicznie – wyjaśnia kom. Kowalska. Ukrainiec zobaczył jednak przez okno zaparkowany na osiedlu radiowóz i poszedł do niego. W tym czasie funkcjonariusze rozmawiali z oszukanymi seniorami. –  Kiedy policjanci wrócili do radiowozu, zastali przy nim obywatela Ukrainy, który przekazał reklamówkę z pieniędzmi i biżuterią, starając się poinformować, gdzie to znalazł i w jakich okolicznościach. Te zostały przez policjantów zweryfikowane. Potwierdziło się, że kobieta i mężczyzna uratowali tym sposobem oszczędności bydgoskich seniorów – wskazuje kom. Kowalska.

W piątek (29 kwietnia) Obywatelom Ukrainy, pani Natalii i panu Mykoli, za godną naśladowania postawę podziękowali Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy inspektor Witold Markiewicz i jego Pierwszy Zastępca i Komendantem Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście podinsp. Jarosław Orzechowski.

Na podstawie komunikatu KWP w Bydgoszczy

 

mk Autor