Polska i Świat 28 maj 2021 | kd
Kolumny wojskowe na polskich drogach. Ostrzeżenie dla kierowców

W najbliższych dniach (31 maja – 11 czerwca br.) można spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych na drogach Pomorza, Warmii i Mazur, więc apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Od poniedziałku 31 maja br. żołnierze i sprzęt 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczną przemieszczenie, aby do 11 czerwca br. szkolić się poza garnizonami. Żołnierze „Błękitnej” Brygady wezmą udział w największym tegorocznym ćwiczeniu pk. DRAGON-21, a większość zadań będą realizować na Warmii i Mazurach.

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców Pomorza, Warmii i Mazur. Zwracamy się więc z prośbą do kierowców, aby nie wymuszać pierwszeństwa nad kolumnami oraz nie wjeżdżać pomiędzy poszczególne pojazdy kolumn (w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów).

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane
od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu), czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Wstępnie wyjazd 3 kolumn kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, moździerzy Rak, pojazdów zabezpieczenia logistycznego i łączności z Parku Sprzętu Technicznego 12 Brygady przewidziano na godzinę 05:00 w poniedziałek 31 maja br. (planowo wyjazd pierwszej kolumny o 05:00, drugiej o 05:30 i trzeciej o 06:00, jeśli nie zmienią się pozwolenia na przemieszczenie).

W pierwszej kolejności „Błękitna” Brygada ma zrealizować marsz na dużą odległość (przez m. Grupa k/Grudziądza do m. Morąg), a kolejne zadania w trakcie ćwiczenia DRAGON-21 będzie wykonywać w innych lokalizacjach.

 

Tekst i zdjęcie: kpt. Błażej Łukaszewski

kd Autor