Pozostałe 15 paź 2019 | Redaktor

W niedzielę (13 października) KWK Construction Dęby Osielsko obroniły tytuł mistrza Bałtyckiej Ligi Baseballu. Na zakończenie jubileuszowego sezonu 25-lecia klubu osielszczanie pokonali w finale BLB Piratów Władysławowo i przed własną publicznością odebrali złote medale oraz okazały puchar.

Obaj finałowi rywale znają się doskonale, kilku graczy nadmorskiej drużyny reprezentuje w Ekstralidze barwy KWK Construction Dębów, z kolei Piraci wypożyczyli na ten sezon BLB Łukasza Snopka. Przed rokiem, w inauguracyjnym sezonie Bałtyckiej Ligi Baseballu osielszczanie wywalczyli złote medale, a Piraci brązowe. Wiosną tego roku zespoły z Osielska i Władysławowa toczyły zacięty bój o prymat w Grupie Zachodniej BLB, odniosły komplety zwycięstw z pozostałymi czterema drużynami z tej grupy, a w bezpośrednich pojedynkach podzieliły się punktami. Piraci wygrali pierwszy mecz 8:5, w rewanżu triumfowały KWK Construction Dęby 13:5 i dzięki korzystniejszemu bilansowi obiegów z tego dwumeczu wyszły z grupy na I pozycji. W fazie play-off osielszczanie pokonali w ćwierćfinale Warsaw Dragons, a w półfinale Stal Kutno. Piraci natomiast odprawili Kraków Kings oraz ubiegłorocznych wicemistrzów BLB Yankees Działdowo.

Mecz finałowy rozgrywany był w Osielsku, ale wskutek losowania to Piratom przypadła rola gospodarza, czyli przywilej odbijania w dolnych połowach rund. Zgodnie z oczekiwaniami kaszubski zespół wystawił na pozycji miotacza bardzo groźnego w tej roli Damiana Kozę. Trenerzy KWK Construction Dębów postawili na Mateusza Gralaka. Osielszczanie skorzystali z faktu, że odbijali jako pierwsi i błyskawicznie objęli prowadzenie – pierwszy pałkarz Jakub Pochwała wygrał pojedynek z miotaczem i za moment finiszował na bazie domowej po hicie Daniela Charchuły. Piraci nie pozostali dłużni i w dolnej turze wyrównali po dwubazowym hicie Aimara Mediny (obieg zdobył Snopek). Zadomowiony w Polsce Kubańczyk dał nadmorskiej ekipie prowadzenie 2:1 po inauguracyjnej partii, wykorzystując błąd obrony osielszczan.

Koza nie był w swojej najwyższej formie, narzucał sporo niecelnych piłek i po przegranych przez niego pojedynkach biegacze z Osielska obsadzili w II odsłonie wszystkie bazy, jednak obrońcy Piratów zdołali wykonać trzeci aut bez straty punktu. W kolejnej części meczu ponownie biegacze KWK Construction Dębów byli na wszystkich bazach jednocześnie, ale tym razem zdobyli 2 obiegi, po odbiciu Gralaka i hicie Szymona Karczewskiego. Osielszczanie znowu prowadzili (3:2), w kolejnych turach oba zespoły były bliskie zdobycia punktów, ale udało się to Piratom w IV rundzie. Dzięki hitom Łukasza Trzpiota (wychowanka Bazy Bydgoszcz) i grającego trenera Grzegorza Białasa „pomarańczowi” doprowadzili do remisu 3:3.

Kluczowa dla losów meczu okazała się V partia. Paweł Sztejka rozpoczął ją hitem, co skłoniło trenera Piratów do zmiany miotacza – grający zdecydowanie poniżej swoich możliwości Koza oddał osielszczanom 7 baz i pozwolił wybić 5 hitów, wystrajkował zaledwie 3 rywali i dobijał już do setki narzutów. Na górce pojawił się, dość niespodziewanie, Rafał Rybski. Jak się okazało, nie było to dobre rozwiązanie, bo nowy miotacz zmierzył się z pięcioma pałkarzami i czterech z nich wpuścił do gry niecelnymi narzutami. Sztejka zdobył punkt na wagę prowadzenia 4:3 wskutek błędu obrony. Bazy zapełniły się biegaczami i osielszczanie zaczęli punktować „spacerami” po wygranych pojedynkach pałkarzy. Rybskiego zastąpił na pozycji miotacza Snopek, ale trochę trwało, zanim złapał właściwy rytm – a KWK Construction Dęby punktowały i powiększały przewagę. Po (drugim w tej rundzie) hicie Sztejki Charchuła podwyższył wynik na 10:3! Po trzech błędach trzeciobazowego w jednej turze(!) Piraci przegrupowali ustawienie, a Snopek zakończył tę część meczu strajkautem.

Od połowy spotkania nastąpił okres bardzo dobrej gry obu miotaczy. Snopek odprawił 9 pałkarzy KWK Construction Dębów pod rząd i dopiero w VIII partii Karczewski zdołał dostać się na bazę po wybiciu hita. Dobrze grał również Gralak, choć w VI rundzie Piraci wybili 2 hity i po poświęceniu Rybskiego Robert Roggenbuck zdobył obieg. W VIII odsłonie 2 hity i 2 błędy obrony pozwoliły nadmorskiej drużynie zdobyć kolejne 2 obiegi i zredukować stratę do 4 punktów (6:10), co pozwalało Piratom mieć jeszcze nadzieję na odwrócenie wyniku. Trzpiot dotarł do 3. bazy, ale Gralak zakończył rundę. W ostatniej partii Mateusz Streich wybił piękną piłkę wzdłuż lewej linii aż pod płot na trzybazowego hita i ustalił wynik meczu na 11:6 (obieg zdobył Charchuła). Gralak utrzymał ten wynik w dolnej turze i… osielszczanie mogli rozpocząć świętowanie! Zaraz po zakończeniu meczu na ich szyjach zawisły złote medale, założyciel i prezes Bałtyckiej Ligi Baseballu Grzegorz Białas wręczył im okazały puchar za mistrzostwo ligi, strzeliły też szampany.

W ataku KWK Construction Dęby zaprezentowały wyrównany zespół, ale do zwycięstwa w finale BLB zespół poprowadził Gralak, który rozegrał na górce cały mecz i został zwycięskim miotaczem. Odpowiadał tylko za 2 stracone obiegi (pozostałe obciążają konto obrony po błędach) i wystrajkował 7 rywali, oddając 3 bazy darmo. Piraci wybili mu wprawdzie 12 hitów, ale dość równomiernie rozłożonych na całe spotkanie, przez co nie uzyskali z nich oczekiwanego efektu punktowego. W całym sezonie BLB 2019 Gralak był asem atutowym w talii trenera Jakuba Pochwały: narzucał w 9 z 15 rozegranych spotkań, 8 razy został zwycięskim miotaczem i odpowiadał za zaledwie 8 straconych obiegów!

W całym sezonie 2019 BLB zespół KWK Construction Dębów rozegrał 15 spotkań (10 w fazie grupowej i 5 w play-off), z których wygrał 13 i odniósł tylko 2 porażki. W drużynie wystąpiło 23 baseballistów, w większości byli to ekstraligowi dublerzy oraz głębokie zaplecze klubowej kadry, „ogrywani” byli także nastolatkowie aspirujący do zespołu seniorów. Możliwość regularnej gry dała im szansę rozwoju zawodniczego, co z pewnością procentować będzie w kolejnych latach.

KWK Construction Dęby Osielsko – mistrzowie Bałtyckiej Ligi Baseballu 2019: Mateusz Gralak, Mikołaj Zera, Szymon Karczewski, Łukasz Przybułek, Mateusz Streich – miotacze; Oskar Wąsik, Kacper Olejnik, Tomasz Witoń – łapacze; Daniel Charchuła, Paweł Zagórski, Juliusz Liwoch, Alexis Medina, Jakub Pochwała, Szymon Szymański, Filip Wiśniewski, Robert Pochwała, Filip Wójtowicz, Alejandro Arriaga, Tomasz Januszewski, Szymon Henszke, Paweł Sztejka, Kacper Tyborowski, Bartosz Bejgier. Trenerzy: Jakub Pochwała, Szymon Szymański.

W roku jubileuszu 25-lecia powstania UKS Dęby Osielsko baseballiści tego klubu wywalczyli złote medale w Bałtyckiej Lidze Baseballu (seniorzy, II zespół) oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (drużyna U23). I drużyna seniorów wywalczyła w jubileuszowym sezonie II miejsce w Kwalifikacjach Pucharu Federacji (europejskie rozgrywki pucharowe), wicemistrzostwo Polski w Ekstralidze oraz II miejsce w Pucharze Polski. Baseballiści KWK Construction Dębów zapewnili sobie prawo reprezentowania Polski również w przyszłorocznych europejskich pucharach. Z 25 lat działalności klubu aż 18 sezonów Dęby Osielsko spędziły w najwyższej klasie rozgrywkowej i wywalczyły w niej 11 medali (1 złoty, 8 srebrnych i 2 brązowe).

Bałtycka Liga Baseballu powstała na początku roku 2018 z inicjatywy Grzegorza Białasa, zawodnika i trenera Piratów Władysławowo oraz prezesa Stowarzyszenia Sportowe Kaszuby, które jest głównym organizatorem tych rozgrywek. Celem BLB jest stworzenie możliwości regularnej gry – przy minimalizacji kosztów – klubom, które z przyczyn organizacyjno-finansowych nie startują w rozgrywkach PZBall oraz rezerwom klubów Ekstraligi i I Ligi. UKS Dęby Osielsko od początku przyklasnął temu pomysłowi i dołączył do BLB jako współorganizator, udostępniając dla rozgrywek boisko na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów, jedno z najlepszych w Polsce.

W sezonie 2018 udział w rozgrywkach BLB wzięło 7 zespołów. Mistrzem zostały KWK Construction Dęby Osielsko, wicemistrzem Yankees Działdowo, a brązowy medal wywalczyli Piraci Władysławowo. Sukces inauguracyjnej edycji BLB i zadowolenie jej uczestników odbiły się szerokim echem w społeczności polskiego baseballu i do sezonu 2019 BLB zgłosiło się aż 17 klubów, tworząc najliczniejszą ligę baseballową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Wschodniej! Fazę zasadniczą rozegrano w trzech grupach, po czym 8 najlepszych drużyn zakwalifikowało się do fazy play-off, a pozostałe zespoły rozegrały turnieje o końcową klasyfikację w grupach. Mistrzowski tytuł obroniły KWK Construction Dęby Osielsko, wicemistrzem zostali Piraci Władysławowo. O brązowy medal BLB zagrają w najbliższą sobotę w „małym finale” Yankees Działdowo i Stal Kutno.

 

Bałtycka Liga Baseballu – Finał play-off:

KWK Construction Dęby Osielsko – Piraci Władysławowo 11:6

 

Niedziela 13 października – Osielsko:

Finał

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Dęby

1

0

2

0

7

0

0

0

1

11

8

5

Piraci

2

0

0

1

0

1

0

2

0

6

12

4

Miotacze: [OSI] Mateusz Gralak - Winner

[WLA] Damian Koza - Loser, Rafał Rybski (5.), Łukasz Snopek (5.)

KWK Construction Dęby: J. Pochwała LF 1-2-0 (t9. O. Wąsik PH/LF), Charchuła 2B/SS 2-2-2, Streich SS/2B 1-1-2, Sztejka 1B 1-1-2, Przybułek 3B 0-2-0, Gralak P 1-0-0, Karczewski CF 1-1-2, J. Liwoch RF (t5. Witoń PH/RF 0-1-0, b9. Alexis Medina RF), Olejnik C 1-1-0. (liczby oznaczają kolejno: asysty punktowe - punkty - hity)

Piraci: Białas 2B 1-0-1 (t5. K. Trepczyk 2B), Snopek LF/P 0-1-0, Aimar Medina SS 1-1-3, Pobłocki 3B (t5. Czołakow RF, t6. Bartkowiak RF 0-0-1, t8. Michlewski RF), Koza P/RF/LF 0-1-1, Baranowski CF/3B 0-1-1, Roggenbuck 3B 1-1-3, Trzpiot C 0-1-2, Osiński RF (t5. Rybski P/LF/CF 1-0-0).

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor