Pozostałe 14 gru 2019 | Redaktor
Dęby Osielsko świętowały 25-lecie działalności

KWK Construction UKS Dęby Osielsko/Facebook

Sportowa wizytówka Osielska, Uczniowski Klub Sportowy Dęby, obchodzi w tym roku 25-lecie swego istnienia. Ćwierćwiecze bogatej w sukcesy działalności podsumowano podczas uroczystej gali.

Osielsko to bardzo usportowiona gmina – ale w skali krajowej, a nawet międzynarodowej, kojarzone jest właśnie z baseballem. Ta pasjonująca gra, mająca po części także polskie korzenie, znakomicie przyjęła się w tej społeczności. Baseballiści Dębów od wielu lat z powodzeniem walczą o medale w rywalizacjach krajowych oraz reprezentują Polskę w kadrach narodowych i europejskich pucharach. Mieli zatem czym się pochwalić podczas uroczystej gali jubileuszowej przed sobą i przed zaproszonymi gośćmi: władzami samorządowymi, sponsorami, byłymi prezesami klubu.

KWK Construction UKS Dęby Osielsko/Facebook

Srebrny jubileusz był także okazją do specjalnych podziękowań dla tych, których wsparcie umożliwia UKS Dęby działalność i stały rozwój, szkolenie młodych adeptów i sięganie po wysokie, ambitne cele sportowe. Podziękowania otrzymali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, reprezentowany przez wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, władze gminy Osielsko z wójtem Wojciechem Sypniewskim i przewodniczącym Rady Gminy Benedyktem Leszczyńskim oraz sołtys Osielska Konrad Cichański (warto dodać, że cała trójka samorządowców z Osielska posiada godność honorowych członków UKS Dęby). Klub podziękował również swoim sponsorom i oddanym przyjaciołom: firmom KWK Construction, Dewelopeo, Art-Dol i Rubycon, a także państwu Krystynie i Edwardowi Zagórskim oraz państwu Katarzynie i Jackowi Rosa. Podziękowania otrzymali także najbardziej zasłużeni działacze i trenerzy klubu oraz dziennikarze przez wiele lat relacjonujący z zaangażowaniem występy Dębów na sportowych arenach.

Zaczęło się od… długopisu

Sukces często miewa wielu ojców, ale w przypadku Osielska i baseballu bez żadnych wątpliwości można wskazać jedną, konkretną osobę, od której wszystko się zaczęło. To Jacek Baumgart, nauczyciel wf-u w miejscowej szkole. – Bez niego nie spotkalibyśmy się dzisiaj. To on rozniecił w dzieciach i młodzieży z Osielska zapał do tej niezbyt przecież w Polsce popularnej gry, założył klub, przez wiele lat był trenerem i zawodnikiem. Cały czas jest z nami, aktywnie działa w klubie, popularyzuje sportową aktywność wśród mieszkańców gminy w każdym wieku! – wyliczał prezes UKS Dęby Robert Pochwała, witając Baumgarta na uroczystej gali.

Założyciel klubu i jego honorowy członek był centralną postacią uroczystości, odbierał liczne podziękowania i ochoczo dzielił się wspomnieniami. Rodowity bydgoszczanin, w latach szkolnych wioślarz Zawiszy, po studiach podjął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Gdańsku. – Tam się wszystko zaczęło, od… długopisu, który wpadł mi pod szafę w magazynku sprzętu sportowego. Wyciągając go, znalazłem pod tą szafą podbijaki do palanta. Nowe, nieużywane, choć na jednym były ślady po… gwoździach, do wbijania których komuś posłużył – wspominał Baumgart. – To mi podsunęło myśl o zabawie z dzieciakami w palanta i kwadranta. Potem tak jakoś płynnie przeszło to do baseballu – dodał.

Po kilku latach Baumgart wrócił w rodzinne strony i zatrudnił się w szkole w Osielsku. – Postanowiłem wrócić do tego pomysłu i również tutaj zainteresować dzieciaki baseballem. Spodobało się, choć sprzętu mieliśmy niewiele, dzieciaki ustawiały się w długiej kolejce, żeby móc odbić piłkę. Chciały grać w baseball, więc… trzeba było założyć klub! – opowiadał Baumgart.

Pierwsze sukcesy

Uczniowski Klub Sportowy Dęby Osielsko założony został w 1994 roku. Dzięki pomocy Polonii amerykańskiej (Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów, której nazwę nosi obecnie stadion w Osielsku) wyposażono drużynę w sprzęt do uprawiania piłki bazowej, a na pustym placu naprzeciwko szkoły społecznym wysiłkiem rodziców i starszych zawodników zaczęło powstawać boisko. Już po trzech latach zespół Dębów (a ściślej wspólna drużyna stworzona z Centaurami Warszawa) wywalczył pierwszy medal: srebro mistrzostw Polski w kat. do lat 13. W kolejnych dwóch latach drużyna ta zdobywała mistrzostwo Polski do lat 15, a w 2000 roku osielszczanie wyruszyli na podbój świata! W niezwykle prestiżowych rozgrywkach międzynarodowych Little League Baseball wspólna drużyna Dębów/Centaurów wywalczyła w kategorii Big League (U18) mistrzostwo Polski, potem mistrzostwo Europy i pojechała do Stanów Zjednoczonych na World Series, czyli światowy turniej finałowy, transmitowany przez czołowe kanały sportowe amerykańskiej telewizji. W Tucson (stan Arizona) Dęby/Centaury zajęły ósme miejsce na świecie w kategorii U18! Kilku zawodników tamtej drużyny do dziś gra w ligowych zespołach Dębów i Centaurów.

Kubański łącznik

Dzieci szybko dorastają, więc młodzież z Osielska – już samodzielnie – pojawiła się także w rozgrywkach ligowych seniorów. U progu XXI wieku Dęby otrzymały nowy, potężny impuls rozwojowy. Pewnego dnia na boisku w Osielsku pojawił się niewysoki mężczyzna na niepozornym motorowerze i łamaną polszczyzną spytał, czy tu grają w baseball? Był to Jose Manuel Travieso, Kubańczyk mieszkający w Polsce. Baseball jest na Kubie sportem nr 1, osiągającym sukcesy na najwyższym światowym poziomie, więc i Jose od dziecka odbijał i podawał białą piłeczkę, grał w drużynach szkolnych i ligowych aż do opuszczenia rodzinnego kraju. Mieszkając w województwie kujawsko-pomorskim przeczytał w gazecie, że w odległości kilkudziesięciu kilometrów jest drużyna uprawiająca jego ukochany sport, więc dopytał, gdzie jest to Osielsko, wsiadł na motorower i przyjechał zgłosić swoją chęć gry!
Dobiegający wówczas 40-ki Travieso, grający na pozycjach trzeciobazowego i łącznika, okazał się wielkim wzmocnieniem drużyny, która w 2001 roku wygrała II Ligę i awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w polskim baseballu. Kubańczyk nie tylko okazał się świetnym (na poziomie polskiej ligi) zawodnikiem, ale także mógł wiele nauczyć młodych polskich baseballistów, więc po awansie przejął od Baumgarta rolę I trenera. Już w drugim sezonie gry w krajowej elicie Dęby awansowały do finału play-off i wywalczyły wicemistrzostwo Polski seniorów! MKS Kutno, krajowy potentat, okazał się zbyt wymagającym przeciwnikiem w finale, ale i tak radość z pierwszego seniorskiego medalu była w Osielsku ogromna.

Złoto na jubileusz

Od srebra do złota już tylko krok – osielszczanie zrobili go błyskawicznie, wykorzystując jeden słabszy sezon rywali z Kutna. W 2004 roku Hirsch-Pol Dęby Osielsko ponownie grały w finale play-off I Ligi, tym razem z drugim z najbardziej utytułowanych polskich klubów baseballowych, Silesią Rybnik. Zespół prowadzony przez trenerów Travieso i Baumgarta triumfował w finałowej serii 3-0, choć poszczególne mecze były bardziej zacięte (12:9 i 11:7 w Rybniku oraz 13:10 w Osielsku). W trzecim sezonie gry w I Lidze i w roku jubileuszu 10-lecia klubu baseballiści UKS Dęby po raz pierwszy wywalczyli mistrzostwo Polski seniorów!

Była to najbardziej owocna dekada w historii klubu. Przez 5 kolejnych lat (2003-2007) Dęby co roku grały w finałach play-off I Ligi – niestety, czterokrotnie musiały zadowolić się srebrem, bo MKS Kutno również przeżywał w tamtej dekadzie okres swoich największych sukcesów i w finałowych starciach z Dębami za każdym razem był górą. Również w Pucharze Polski seniorów osielszczanie wielokrotnie grali w ścisłym finale, ale dopiero w 2016 roku zdołali wywalczyć to trofeum.

W ostatnich dwóch sezonach ponownie obserwujemy spory postęp w rozwoju zawodników, który jest efektem pracy amerykańskiego trenera Daniela Catalana. Wprawdzie zabrakło „wisienki na torcie” w postaci złota w Ekstralidze lub triumfu w PP, ale KWK Construction Dęby zanotowały swój najbardziej udany występ w europejskich pucharach, a zespół rezerw dwukrotnie triumfował w Bałtyckiej Lidze Baseballu – najliczniejszej lidze baseballowej w tej części Europy.

Medale, trofea

Dorobek sportowy baseballistów UKS Dęby Osielsko w 25-leciu istnienia klubu jest zaiste imponujący. Zespół seniorów spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej (I Liga, przemianowana potem na Ekstraligę) aż 18 sezonów i zdobył 11 medali (1 złoty, 8 srebrnych i 2 brązowe). Tylko Stal (MKS) Kutno i Silesia Rybnik mają na koncie więcej medali MP seniorów, ale te kluby grają w baseballowej lidze od samego początku, czyli od 1984 roku, a Dęby dopiero od 2002. Osielszczanie mają w swoim dorobku Puchar Polski i pięciokrotnie reprezentowali nasz kraj w europejskich pucharach. Baseballiści Dębów regularnie występują również w reprezentacjach Polski seniorów oraz różnych kategorii młodzieżowych.

Zgodnie z przymiotnikiem „Uczniowski” w nazwie, UKS Dęby zawsze dużą uwagę przywiązywał do szkolenia młodzieży. Dzięki temu klub, jako jeden z nielicznych w Polsce, może się pochwalić wywalczeniem tytułów mistrza Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, od najmłodszych dzieci w teeballu (6-9 lat) po młodzieżowców w kategoriach U21 i U23. Młodzież zdobyła również wiele srebrnych i brązowych medali. Najbardziej „medalodajną” grupą była ekipa z rocznika 1997, która praktycznie nie schodziła z podium w drodze przez kolejne kategorie wiekowe.
Podczas gali podsumowano także krótko jubileuszowy sezon 2019, który – zgodnie z barwą jubileuszu – przebiegał pod znakiem srebra. Seniorzy wywalczyli II miejsca w Ekstralidze, Pucharze Polski oraz Kwalifikacjach Pucharu Federacji (rozgrywki europejskie). Srebrne medale zdobyli także młodzicy (U12) w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz najmłodsi (6-9-latkowie) w Pucharze Polski w teeballu. Nie zabrakło też złota: mistrzostwo Polski zdobyli młodzieżowcy (U23), a II drużyna seniorów wywalczyła mistrzostwo Bałtyckiej Ligi Baseballu, w której w tym roku rywalizowało aż 17 klubów!

Nie tylko baseball

UKS Dęby dysponuje jednym z najlepszych w Polsce boisk baseballowych. To efekt wieloletniej pracy działaczy, rodziców i samych zawodników oraz GOSiR-u, który obecnie zarządza obiektem. Boisko posiada system nawadniający, oświetlenie i zaplecze biurowo-szatniowo-sanitarne. Klub jest również bardzo aktywny jako organizator imprez sportowych wysokiego szczebla – wielokrotnie był gospodarzem zawodów o mistrzostwo czy też Puchar Polski. Co roku w majowy długi weekend Dęby organizują turniej o Puchar Północy, często w obsadzie międzynarodowej.
Baseball jest oczywiście wiodącą dyscypliną sportu w UKS Dęby Osielsko, ale… nie jedyną. Przez pewien czas działała w klubie sekcja koszykówki, a obecnie dynamicznie rozwija się sekcja pływacka. W ciągu niespełna 5 lat pływacy wywalczyli już ponad 200 medali na zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Klub ma również ofertę dla osób w każdym wieku, które po prostu chcą być aktywne fizycznie, niekoniecznie na poziomie wyczynowym. „Biegaj z Dębami” to kolejna inicjatywa Baumgarta i wieloletniej członkini zarządu klubu Magdaleny Sztejki, którzy zainicjowali cotygodniowe spotkania na trasie biegowej, liczącej początkowo 4, a obecnie 5 km. – Każdy pokonuje ją w swoim tempie, można biec, maszerować czy nawet się przespacerować. Po wysiłku fizycznym tradycyjnie czeka na uczestników herbata, czasem dodatkowy poczęstunek – objaśnia Sztejka. Przez 6 lat „Biegano z Dębami” już ponad 500 razy, a 750 uczestników wykonało łącznie 9720 osobobiegów! Wśród biegaczy jest m.in. Edmund Bejger, który ukończył 6 najważniejszych maratonów na świecie, zdobywając „Koronę Maratonów Świata”. Trzech biegaczy posiada „Koronę Maratonów Polski”.

Jarek S. Każmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor