Pozostałe 6 wrz 2019 | Redaktor

Szeroka kadra zawodnicza KWK Construction Dębów Osielsko pozwoli klubowi w najbliższy weekend wziąć udział w rozgrywkach dwóch lig. Podstawowy skład wybiera się do Rybnika na trzeci i czwarty mecz półfinału play-off Ekstraligi, natomiast zaplecze rozpocznie w Osielsku walkę o medale Bałtyckiej Ligi Baseballu.

W tym sezonie Bałtycka Liga Baseballu po raz pierwszy wyłoni mistrza w systemie play-off. Przypomnijmy, że BLB powstała na początku 2018 roku i swój pierwszy sezon, w którym wzięło udział 7 zespołów, rozegrała zwykłym systemem ligowym. Pierwszym mistrzem BLB zostały KWK Construction Dęby Osielsko, srebrny medal wywalczyli Yankees Działdowo, a brązowy Piraci Władysławowo. Nowa liga odniosła duży sukces i zebrała znakomite recenzje, co wywołało niesamowite zainteresowanie udziałem w tych rozgrywkach: do sezonu 2019 zgłosiło się aż 17 drużyn! Rzecz do niedawna niewyobrażalna, aby w Polsce, a nawet w tej części Europy, mogła zaistnieć tak liczna liga baseballowa…

W związku z tak dużym zainteresowaniem rundę zasadniczą BLB 2019 rozegrano w trzech grupach: Zachodniej, Wschodniej i Południowej. Osiem najlepszych zespołów awansowało do fazy play-off i walczyć będzie o medale, pozostałe drużyny zagrają o ustalenie końcowej klasyfikacji w grupach. W grupie Zachodniej BLB dominowali ubiegłoroczni medaliści z Osielska i Władysławowa, którzy pokonali wszystkich rywali, a w dwumeczu między sobą podzielili się zwycięstwami (5:8 i 13:5). Korzystniejszy bilans obiegów z tych spotkań uzyskały KWK Construction Dęby i awansowały do fazy play-off z I miejsca, trafiając tam na trzecią drużynę Grupy Wschodniej. Lokatę tę zajęli Warsaw Dragons i to oni będą ćwierćfinałowym rywalem zespołu z Osielska. Piraci i Rookie Goats Poznań również awansowali do play-off.

Tabela Grupy Zachodniej Bałtyckiej Ligi Baseballu:

  1. KWK Construction Dęby Osielsko 10 18           160:37
  2. Piraci Władysławowo 10 18           164:54
  3. Rookie Goats Poznań 10 10           112:106
  4. Barons Wrocław 10 6             86:134
  5. Bielawa Vikings 10 4             64:173
  6. Szczecin Titans 10 4             71:153

(po nazwie klubu: liczba meczów, punkty, obiegi zdobyte-stracone).

W Grupie Wschodniej Yankees Działdowo (18 pkt.) na finiszu prześcignęli Stal Kutno (17). Trzecią lokatę, premiowaną walką o medale, zajęli Warsaw Dragons (10), eliminując z play-off lokalnego rywala Centaury (6). Tabelę zamknęły Lisy Białystok (3) i Ravens Lublin (0). Grupa Południowa liczyła tylko 5 drużyn, z których do play-off awansowały dość niespodziewanie Kraków Kings (9 pkt.) i Rawa Katowice (8). Za burtą medalowej rywalizacji pozostały Jastrząb Jastrzębie-Zdrój (8, przegrane bezpośrednie mecze z Rawą), Gepardy Żory (7) oraz Silesia Rybnik (2 pkt.).

W ćwierćfinałach i półfinałach play-off BLB rozgrywane będą dwumecze, każde ze spotkań potrwa 7 rund lub maksymalnie 2,5 godziny – ale w przeciwieństwie do rundy zasadniczej mecz nie może zakończyć się remisem i w takim przypadku będzie trwał do skutku, czyli do wyłonienia zwycięzcy. W niedzielę 8 września w Osielsku (początek godz. 11.00, drugi mecz o godz. 14.00) KWK Construction Dęby zmierzą się w ćwierćfinale z dobrze sobie znanym zespołem Warsaw Dragons i są oczywiście faworytem, choć trener Jakub Pochwała nie będzie miał do dyspozycji zawodników, którzy pojadą na Śląsk. Zwycięzca tej pary spotka się w półfinale z triumfatorem ćwierćfinału Stal Kutno – Rawa Katowice. Pozostałe dwie pary ćwierćfinałowe tworzą: Piraci Władysławowo z Kraków Kings i Yankees Działdowo z Rookie Goats Poznań.

Jarek S. Kaźmierczak

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor