Pozostałe 17 cze 2018 | Redaktor
Liga braci. Szachowa rozgrywka rozstrzygnięta [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W ostatniej rundzie Pierwszej Międzyszkolnej Bydgoskiej Ligi Szachowej wygrali bracia... ale nie Kacprzakowie z Bydgoszczy, a Paproccy z Borówna. W klasyfikacji generalnej po pięciu rundach triumfowali bydgoszczanie.

16 czerwca odbyła się ostatnia runda turnieju projektu „Edukacja przez szachy” – Pierwsza Międzyszkolna Bydgoska Liga Szachowa. Turniej, którego inicjatorem jest rodzic zawodnika grającego w szachy – Arkadiusz Matczyński, a prowadzi go wspólnie z wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i trenerem szachowy Karolem Jarochem.

Na starcie stanęło 58 zawodników, podzielonych na dwie grupy: 21 zawodników z kategorią szachową oraz 37 debiutantów. Przyjechali oni z różnych zakątków naszego województwa (i nie tylko): Łochowa, Niemcza, Osielska, Koronowa, Rynarzewa, Łubianki, Wąwelna, Dąbrowy Chełmińskiej, Ciela, Białych Błot, Rynarzewa, Borówna, Żołędowa, Żnina i Bydgoszczy.

Tym razem zawody zostały przeprowadzone w Auditorium Novum Uniwersytu Techniczno-Przyrodniczego. W jednej z sal odbywała się rozgrywka, a wręczenie nagród nastąpiło w przestronnej auli.

Zawodnicy grali siedem rund tempem 15 minut. W Grupie A, a więc dla graczy od IV kategorii szachowej pierwsze miejsce zajął Stanisław Paprocki z ZS w Borównie, drugie miejsce jego młodszy brat Antoni Paprocki a trzecie Karol Kacprzak z SP 63 w Bydgoszczy. W Grupie B na pierwszym miejscu uplasował się Robert Stróż ze SP z Łochowa, tuż za nim Piotr Dyl także z Łochowa a ostatnie medalowe miejsce zajął Krzysztof Michałek ze SP w Osielsku. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę, co możliwe było dzięki wielu sponsorom wspierającym tę inicjatywę.

Organizatorzy starają się za każdym ubogacać to wydarzenie szachowe, stąd też nazwa projektu „"Edukacja przez szachy”. Na pierwszym był pokaz drukarki 3D, na kolejnym eksperymentu Profesora Ciekawskiego, na innym 20 minutowy koncert w wykonaniu dzieci m.in. grających w tej lidze szachowej. Tym razem odbył się 30 minutowy koncert w wykonaniu zespołu Camerata Fordońska z MDK nr 5 w Bydgoszczy pod kierownictwem Any Matijevic-Komorowskiej i Violetty Drążkowskiej.

Oczywiście, co wpisało się już na stałe w tę ligę, po wręczeniu pucharów i rozdaniu nagród nastąpiło losowanie zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu i Family Parku. Zaproszeń tym razem naprawdę było dużo, więc wiele osób wyszło zadowolonych.

Ponieważ piąta runda była ostatnią  w roku szkolnym 2017/2018 to po koncercie nastąpiło podsumowanie całego cyklu. Rozdano atrakcyjne nagrody w klasyfikacji generalnej (ponownie każdy dostał nagrodę, wśród nich były telefon, drukarki laserowe, zegary szachowe, słuchawki i wiele, wiele innych). Gościem honorowym był Kurator Oświaty p. Marek Gralik, który w kilku słowach wspomniał, jak ważne są szachy w edukacji. Zaproszeni zostali także sponsorzy, partnerzy a także dyrektorzy szkół uczniów, którzy grali w trakcie całego cyklu.

Warto wspomnieć, że w całym cyklu wzięło udział ponad 140 zawodników, z prawie 40 szkół.

Klasyfikacja generalna szkół przedstawia się następująco:

Miejsce

Nazwa szkoły

Łączna liczba punktów

1

SP Łochowo

229

2

SP 66

213

3

SP 63

198

4

SP Osielsko

194

5

SP Białe Błota

186

6

SP Muzyczna

173

7

SP Niemcz

162

8

SP Borówno

137

9

SP Dąbrowa Chełmińska

132

10

SP Rynarzewo

126

11

ZS Kształcenia Rolniczego

117

12

SP 62

99

13

SP Koronowo

96

14

SP Towarzystwa Salezjańskiego

92

15

SP 65

82

16

Gim nr 15

75

17

SP Świekatowo

72

18

SP Łubianka

66

19

ZS Elektrycznych

65

20

SP 61

65

21

SP 64

58

22

SP 4 Pory Roku w Cielu

58

23

Gim Tow. Salezjańskiego

56

24

SP 67

45

25

SP 15

43

 

Kurator Oświaty w towarzystwie sponsora głównego Eximo Project i Enea Operator wręczył puchary dla najlepszych szkół, których fundatorem był m.in. Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wyniki turnieju A

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3503/results.html?l=pl&tb=10_

Wyniki turnieju B

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3504/results.html?l=pl&tb=10_

Wszystkie wyniki, relacje i zdjęcia dostępne będą na stronie projektowej http://edukacjaprzezszachy.pl . Tam też pojawią się informacje związane z kolejną edycją, która prawdopodobnie rozpocznie się w nowym roku szkolnym. Organizatorzy już teraz zapraszają firmy do przyłączenia się do tej niezwykłej imprezy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor