Pozostałe 18 paź 2019 | Redaktor
Międzyszkolna Liga Szachowa z rekordem frekwencji i poparciem MEN [ZDJĘCIA]

materiały organizatorów

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa w ramach projektu „Edukacja przez szachy” odwiedza całe województwo. Pierwszy turniej miał miejsce w Solcu Kujawskim, drugi odbył się 12 października w X LO w Toruniu.

Ponownie zanotowano rekordową frekwencję, która tym razem wyniosła aż 115 młodych adeptów gry w szachy. Pojawili się zawodnicy z Gniezna, Czernikowa, Żnina, Barcina, Golubia-Dobrzymia, Łubianki, Górska, Brzozy, a nawet Warszawy. - Widać coraz większe zainteresowanie tym niezwykłym projektem - cieszą się organizatorzy.

Swoją obecnością uświetnili turniej wiceminister edukacji narodowej Iwona Michałek oraz zastępca kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Maria Mazurkiewicz. Turniej otworzyli organizator Arkadiusz Matczyński i przewodniczący Komitetu Honorowego Jacek Rutkowski.

W zakończeniu i wręczaniu pucharów i medali ufundowanych przez Fundację Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy Razem” wzięli udział także Dyrektor X LO Michał Dąbkowski i Daniel Paradowski reprezentujący sponsora głównego Solareon Polska. Obecni byli także rodzice mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Alicji Śliwickiej, która w tym samym czasie brała udział w Mistrzostwach Świata i nie mogła być obecna.

Sędzią głównym był Mikołaj Włoch, któremu towarzyszyli Jacek Górny i Wiktoria Sivickis. O oprawę fotograficzną oraz transmisję online z pierwszej szachownicy dbał Krystian Janik.

Każdy z uczestników otrzymał nagrodę: zwycięzcy Grupy A i B Puchary wicemister edukacji narodowej Iwony Michałek, a 10 najlepszych osób w poszczególnych kategoriach wiekowych Puchary Jacka Rutkowskiego - Przewodniczącego Rady Fundacji „Pomagajmy Razem”. Za 2. i 3. miejsca wręczono także medale od Fundacji.

Zwycięzcą Grupy A został Kacper Kacprzak z SP63 w Bydgoszczy, drugi był jego brat Karol Kacprzak, a na trzecim miejscu uplasował się Szymon Zając z SP 7 w Toruniu. Zwycięzcą Grupy B został Mateusz Lewandowski z SP w Górsku, drugi był Piotr Radomski z VIII LO w Bydgoszczy, a trzeci Jakub Markiewicz z SP 2 w Koronowie.

Wyniki Grupa A

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_4738/final_standings&7.html

Wyniki GrupaB

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_4739/final_standings&7.html

Po ostatniej rundzie turnieju odbył się minikoncert Adama Pazdygi z Górska pod dyrekcją Agnieszki Witki.

Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w kole fortuny, w którym losowano aż 32 zaproszenia do: Filharmonii Pomorskiej, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Kina Helios w Bydgoszczy, Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park, wyroby własne Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz po raz pierwszy vouchery na obiad do Pierogarni Stary Młyn. Szkoła, która w klasyfikacji generalnej okaże się najlepsza, w czerwcu otrzyma zaproszenie dla 25 osób na warsztaty lepienia pierogów.

Sponsorami ligi jest Enea Operator, Solareon Polska, MAT-BUD Materiały Budowlane, Solbet i Sklep Szachowy Caissa.

Kolejny turniej odbędzie 16 listopada w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łubiance.

Film z turnieju dostępny na https://youtu.be/si1ti4WhAqc.

źródło: Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor