Pozostałe 7 cze 16:31 | mk
Podziękowania i gratulacje dla Zygfryda Żurawskiego. Przez 31 lat był prezesem Lotto Bydgostii

fot. Urząd Miasta Bydgoszcz (Bydgoszcz.pl)

Odchodzącego na emeryturę prezesa Lotto-Bydgostii Zygfryda Żurawskiego uhonorowano w poniedziałek (6 czerwca), podczas pikniku wioślarskiego. Funkcję pełnił 31 lat – w tym czasie klub 30 razy wygrywał w Mistrzostwach Polski Seniorów w klasyfikacji drużynowej.

Tradycyjny piknik wioślarski odbył się w siedzibie klubu (ul. Żupy). Był okazją do złożenia podziękowań i gratulacji przechodzącemu na emeryturę prezesowi Żurawskiemu. – 31 lat oddał Pan klubowi wioślarskiemu czyniąc go najlepszym w Polsce. Przez lata, z pasją i zaangażowaniem, budował Pan markę, prestiż i sukcesy RTW Bydgostii. Dziękuję za każdy laur wywalczony przez zawodniczki i zawodników Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego i za emocje, których nam dostarczyli – mówił prezydent Rafał Bruski.

– Z tego świetnego klubu wychodzi wiele pokoleń młodych Polaków, bydgoszczan, którzy osiągali niesamowite sukcesy w życiu zarówno sportowym, jak i osobistym. To zasługa przede wszystkim Pana prezesa, który osobiście dbał o każdego zawodnika – podkreśla wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – Mam nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będę miał okazję podziękować i pogratulować Panu prezesowi, który jest prawdziwym ambasadorem tego wspaniałego sportu.

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Jak tłumaczy sam prezes Żurawski, do przejścia na emeryturę namówiły go wnuki, chcące spędzać z nim więcej czasu. Z klubem nie rozstaje się definitywnie – przyznano mu tytuł honorowego prezesa. Zastępca Zygfryda Żurawskiego ma zostać wybrany 20 czerwca.

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Podczas pikniku klub świętował 30. z rzędu wygraną w Mistrzostwach Polski Seniorów w klasyfikacji drużynowej. – Jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia tytułu Drużynowego Mistrza Polski 2022 – cieszą się Lotto-Bydgostia.

Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia powstało 4 grudnia 1928 roku. Klub po sezonie 2021 był 33-krotnym Drużynowym Mistrzem Polski w następujących latach 1938, 1966, 1967, 1970 oraz nieprzerwanie przez 29 lat: 1993–2021.

W historii klubu sportowcy LOTTO-Bydgostia zdobyli na imprezach światowych 180 medali (w tym 56 złotych, 66 srebrnych, 58 brązowych), a na mistrzostwach Polski 2059 medali – bez roku 2022 (w tym 841 złotych, 653 srebrne, 565 brązowych). Reprezentanci Polski, startujący w barwach LOTTO-Bydgostia wywalczyli w historii klubu sześć medali na igrzyskach olimpijskich, trzy złote, srebrny i dwa brązowe:

mk Autor