Pozostałe 6 maj 2021 | Jakub Korpalski
Szachy można oglądać dziś tak, jak piłkę nożną [ROZMOWA]

fot. Anna Kopeć

Organizacja jest bardzo dobra, żeby nie powiedzieć, że super dobra. Wszystko co potrzeba w takim turnieju, zostało zapewnione. - mówi sędzia Ulrich Jahr. Odbywające się w Bydgoszczy Mistrzostwa Polski w Szachach trwać będą do 8 maja.

Jakub Korpalski: Jest Pan głównym sędzią mistrzostw Polski w szachach. Jak ocenia Pan ich organizację?

Ulrich Jahr: Organizacja jest bardzo dobra, żeby nie powiedzieć, że super dobra. Wszystko co potrzeba w takim turnieju, zostało zapewnione. To nie tylko osiągnięcie organizatorów, ale też techniki, w jakiej prowadzi się obecnie wielkie turnieje szachowe na całym świecie. Poziom elektroniki jest tak wysoki, że turniej można organizować przy minimalnej obsadzie ludzkiej. Muszą być to fachowcy, którzy potrafią to nie tylko obsłużyć, ale też odpowiednio ustawić. Ten turniej można w Internecie oglądać dosłownie ruch po ruchu, jaki zawodnicy wykonują.

Zbigniew Pakleza wraz z Piotrem Brodowskim komentują go tak naprawdę w czasie rzeczywistym.

Doskonały komentator. Pod względem komentowania szachy są w tej chwili takim sportem, jak piłka nożna. Komentator jest na stadionie i ogląda spotkanie, ludzie widzą obraz, a on równolegle wypowiada zdania. W szachach jest podobnie - trzy, cztery lata temu jeszcze tak nie było.

Czy przez sytuację pandemiczną, pojawiła się propozycja, by mistrzostwa Polski przeprowadzić online?

Mistrzostwa Polski może nie, ale bardzo dużo turniejów on-line się odbywa w Polsce. Są one już klasyfikowane. Istnieje w nich jednak duża możliwość oszustwa, podpowiadania. Te rzeczy są bardzo mocno napiętnowane.

Czy organizacja takiego turnieju w dobie pandemii różni się od organizacji w normalnej sytuacji?

Moim zdaniem, niczym się nie różni, ponieważ gdyby nie było pandemii, turniej byłby tak samo transmitowany. Inaczej sobie tego nie wyobrażam, choć postęp światowy jest tak ogromny i szybki, że nie wiem, co przyniosą następny rok i następne lata.

Ulrich Jahr (ur. 12 sierpnia 1939 w Bydgoszczy) – polski szachista, działacz szachowy i sędzia klasy międzynarodowej.

Tytuł pochodzi od redakcji.

78. LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach oraz 73. PGNiG TERMIKA Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach odbywają pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego.

Finał odbędzie się w hotelu Holiday Inn 7 maja o godz. 14.00.

 

Czytaj także rozmowę z komentatorem Zbinigewem Paklezą: tutaj.

 

 

 

Jakub Korpalski

Jakub Korpalski Autor

Student ekonomii. Zainteresowania to: muzyka, sport i świat cyberprzestrzeni.