112 7 cze 19:44 | kd
Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 [VIDEO]

fot. GDDKiA

Ćwiczenia ratownicze, przed otwarciem nowego odcinka drogi ekspresowej S5, są niezwykle ważnym elementem całego procesu odbiorów. Pozwalają przećwiczyć służbom ratowniczym ekstremalne sytuacje na nowej drodze. To już trzecie tego typu ćwiczenia w ostatnich miesiącach. Podobne odbyły się jesienią ub. Roku, przed otwarciem S5 z Białych Błot do Szubina, a kolejne w Kusowie, gdzie droga S5 ominie m.in. Aleję Dębową w Borównie - powiedział Sebastian Borowiak, Dyrektor GDDKiA Oddział w Bydgoszczy.

Ćwiczenia poprzedzają oddanie trasy do ruchu

Prace przy budowie drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Świecie Południe osiągnęły 85 proc. zaawansowania rzeczowego. Trasę główną, ponad 23 –kilometrowej długości, planujemy udostępnić do ruchu w III kwartale br. To odpowiedni czas na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych, które pomogą służbom w szybkim i sprawnym reagowaniu na ewentualne zdarzenia na nowej drodze. 

Zorganizowano je niedaleko węzła Świecie Północ.  Miały na celu m.in. sprawdzenie w praktyce obowiązujących zasad postępowania oraz zintegrowanie działań odpowiednich służb poprzez przećwiczenie procedur związanych z wypadkiem masowym. 

Akcja ratownicza

Scenariusz ćwiczeń zakładał przebicie się autobusu przez barier drogowe, przejechanie na przeciwny pas ruchu i czołowe zderzenie z samochodem ciężarowym. Jako że w autobusie było 17 pasażerów doszło do wypadku masowego. Zadaniem zastępów straży pożarnej była segregacja poszkodowanych pod kątem stopnia urazów. Ma to wskazać zespołom ratownictwa medycznego, kto w pierwszej kolejności potrzebuje pierwszej pomocy i przyczynić się do przeżycia jak największej liczby poszkodowanych Strażacy prowadzili też działania techniczne by np. uwolnić z kabiny zakleszczonego kierowcę ciężarówki. 

 

 

Inf. GDDKiA

kd Autor