112 12 sty 17:29 | Redaktor
Jechał Al. Jana Pawła II pod prąd po pijanemu. Zatrzymali go funkcjonariusze KAS

fot. IAS w Bydgoszczy

Drogi województwach patroluje nie tylko policja, ale również m.in. funkcjonariusze KAS. W ostatnim czasie zatrzymali m.in. kierowcę fałszującego wskazania tachografu i kierowcę osobówki, jadącego pod prąd pod wpływem alkoholu. Udzielili też pomocy kierowcy, którego życie było zagrożone.

(…) W czasie patrolu na drodze ekspresowej nr 5 w powiecie bydgoskim, mundurowi Służby Celno-Skarbowej zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, którego kierowca – zgodnie ze wskazaniami tachografu – powinien być od kilkudziesięciu minut w trakcie obowiązkowej przerwy na odpoczynek. Po szczegółowym sprawdzeniu samochodu okazało się, że na impulsatorze skrzyni biegów został zamontowany magnes zakłócający prawidłowe funkcjonowanie tachografu. Urządzenie nie rejestrowało przebytej drogi i czasu przejazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżdżący „na magnesie” musi się teraz liczyć z karą administracyjną 12 tys. złotych. Grozi mu również odpowiedzialność karna do pięciu lat pozbawienia wolności za ingerencję we wskazania licznika przebiegu w pojeździe mechanicznym (...)

W pierwszych godzinach nowego roku funkcjonariusze zespołu kontrolnego KAS zauważyli na Al. Jana Pawła II w Bydgoszczy samochód osobowy, który poruszał się pasem ruchu przeznaczonym dla pojazdów jadących w przeciwnym kierunku. Mundurowi zatrzymali jadącego „pod prąd” kierowcę. Od 28-letniego prowadzącego auto czuć było alkohol, dlatego funkcjonariusze KAS wezwali patrol policji. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca ma w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a pojazd, którym poruszał się, jest poważnie uszkodzony. Kierowca stanie teraz przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności.

Z kolei na punkcie kontrolnym na drodze ekspresowej S10 w okolicach Torunia funkcjonariusze KAS pomogli kierowcy TIR-a, który sam zgłosił się do nich z prośbą o pomoc. Mężczyzna skarżył się na trudności z oddychaniem oraz ból w klatce piersiowej. Mundurowi, podejrzewając zawał serca, udzielili kierowcy niezbędnej pomocy oraz wezwali na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy KAS, 55-letni mężczyzna trafił do toruńskiego szpitala, w którym obecnie wraca do zdrowia (…). 

Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy; skróty, tytuł, lead - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor