112 26 kwi 12:59 | kd
Zderzenie autobusu z osobówkami, jedna osoba zginęła, jedna zatrzymana. Służby ratownicze prowadziły ćwiczenia na S5 [GALERIA]

fot. Bydgoszcz 998

Pod numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o wypadku na nowo budowanym odcinku drogi S5 (44 kilometr) na wysokości miejscowości Kusowo. Według wstępnych informacji w zdarzeniu udział bierze autobus oraz trzy pojazdy osobowe. Istniało prawdopodobieństwo, że może być wiele osób poszkodowanych - to scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych przez służby ratownicze na drodze S5.

Na drodze S5. odbyły się Ćwiczenia Służb Ratowniczych "MaS5ówka 2002". Poniżej zamieszczamy relację z ćwiczeń:
 
Jako pierwsi na miejsce docierają ratownicy medyczni z Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, którzy natychmiastowo przeprowadzają triage czyli segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń.
Następnie na miejsce dociera zastęp z OSP Dobrcz. Strażacy zabezpieczają miejsce wypadku oraz przystępują do gaszenia powstałego pożaru. Rozpoznanie dokonane przez dowódce potwierdziło dużą ilośc osób poszkodowanych oraz że siły i środki obecne na miejscu były niewystarczające.
W ciągu kilku minut pojawiły się dodatkowe zastępy z JRG 2, JRG1, JRG Szkoły Podoficerskiej, OSP Osielsko oraz OSP Wudzyn. Na miejscu pojawił się również motocykl ratowniczy , śmigłowiec LPR  oraz liczne zespoły ratownictwa medycznego.
Głównymi działaniami jakie prowadzili strażacy było ugaszenie powstałego pożaru, wykonanie dostępu do osób zakleszczonych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, pomoc w ewakuacji poszkodowanych do punktu segregacji, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz udzielenie wsparcia psychicznego dla uczestników zdarzenia. Łącznie poszkodowanych osób zostało 15.
Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu (segregacja triage kolor czarny), pięć osób w stanie ciężki bezpośrednim zagrożeniem życia (segregacja triage kolor czerwony), cztery osoby z wysokim ryzykiem zagrożenia życia (kolor pomarańczowy) i pięć osób z niewielkimi obrażeniami (kolor zielony). Wszyscy poszkodowani zostali przetransportowani przez z ZRM na szpitalny oddział ratunkowy gdzie prowadzono kolejny etap ćwiczeń.
Swoje działania na miejscu prowadziła również Policja. Policjanci z prewencji zatrzymali agresywnego mężczyznę utrudniającego działania ratownicze. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili oględziny i dokładną dokumentację miejsca zdarzenia w celu ustalenia przyczyny wypadku.
 
Informacja i zdjęcia: Bydgoszcz 998/Facebook

kd Autor