Sport 8 lip 20:37 | Redaktor
29 osób będzie reprezentować region na igrzyskach w Tokio

Nadzieję na świetny występ ma sztafeta kobiet, z Igą Baumgart-Witan w składzie/fot. Anna Kopeć, archiwum

Wśród 215 członków olimpijskiej reprezentacji Polski jest 29 osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Najliczniejszą grupę stanowią wioślarze, w tym RTW Lotto Bydgostii.

O medale w Tokio będą walczyć m.in. wioślarze: czwórka podwójna kobiet (Marta Wieliczko - KW Wisła Grudziądz, Katarzyna Zillmann - AZS UMK Toruń), czwórka bez sternika (Mateusz Wilangowski - KW Wisła Grudziądz, Mikołaj Burda - LOTTO Bydgostia, Michał Szpakowski - Zawisza Bydgoszcz), czwórka podwójna mężczyzn (Fabian Barański - WTW Włocławek) i dwójka podwójna mężczyzn (Mirosław Ziętarski - AZS UMK Toruń, Mateusz Biskup - LOTTO Bydgostia).

Nadzieje na znakomity wynik mają także: lekkoatletyczna sztafeta 4x400 m kobiet, w której pobiegnie Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), czwórka kajakowa kobiet K-4 na 500 m z Heleną Wiśniewską (Zawisza Bydgoszcz). W kolarstwie szosowym szansę na laury ma były mistrz świata Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers, Toruń). Poza zawodnikami, Kujawy i Pomorze reprezentować będą także trenerzy kadry olimpijskiej, sędzia i członkowie obsługi.

Czworo olimpijczyków to aktualni sportowi stypendyści marszałka województwa, dwadzieścioro korzystało z wcześniejszych edycji programu stypendialnego.

XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie miały odbyć się w 2020 r., z powodu pandemii zostały jednak przełożone. Zmagania rozpoczną się 23 lipca.

Olimpijczycy z Kujaw i Pomorza

Gimnastyka sportowa:

  • Gabriela Sasnal (Zawisza Bydgoszcz) – wielobój

Kajakarstwo klasyczne:

  • Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz) – K-4 500 m

Kolarstwo torowe:

  • Urszula Łoś (ALKS Stal Grudziądz) – sprint

  • Mateusz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz) – sprint

  • Krzysztof Maksel (ALKS Stal Grudziądz) – sprint drużynowy, keirin

  • Rafał Sarnecki (ALKS Stal Grudziądz) – sprint

 

Kolarstwo szosowe:

  • Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers, Toruń) – wyścig ze startu wspólnego

Lekkoatletyka

  • Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) – 400 m, 4x400m, 4x400 m mixt

  • Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) – sztafeta 4x400m

  • Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz) – siedmiobój

  • Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) – sztafeta 4x100 m

  • Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) – skok o tyczce

Podnoszenie ciężarów:

  • Bartłomiej Adamus (Zawisza Bydgoszcz)

Strzelectwo sportowe:

  • Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz)

  • Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz)

Wioślarstwo:

  • Monika Chabel (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz)

  • Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz)

  • Marta Wieliczko (KW Wisła Grudziądz)

  • Maria Wierzbowska(RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz)

  • Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń)

  • Fabian Barański (WTW Włocławek)

  • Mateusz Biskup (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz)

  • Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz)

  • Jerzy Kowalski (KW Gopło Kruszwica)

  • Artur Mikołajczewski (KW Gopło Kruszwica)

  • Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)

  • Mateusz Wilangowski (KW Wisła Grudziądz)

  • Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)

Żeglarstwo:

  • Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń) – klasa 470.

Olimpijczycy - wychowankowie klubów z regionu:

  • Łukasz Przybytek (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą – obecnie AZS AWFiS Gdańska) – żeglarstwo klasa 49er

  • Jakub Krzewina (LiUKS Kruszwica – obecnie AZS OŚ Poznań) – lekkoatletyka 4x400 m

  • Martyna Jelińska (TKST Budowlani Toruń – obecnie AZS AWF Poznań) – szermierka, floret.

Trenerzy kadry olimpijskiej  z regionu:

  • Michał Kozłowski (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz) – wioślarstwo

  • Robert Sycz (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz) – wioślarstwo

  • Jakub Urban (KW Wisła Grudziądz) – wioślarstwo

  • Jacek Lewandowski (SL Zawisza Bydgoszcz) – lekkoatletyka

  • Cezariusz Piórczyk (Bydgoszcz) – żeglarstwo klasa RS:X

  • Maciej Kluszczyński (były zawodnik DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) – trener kadry Danii, żeglarstwo RS:X.

Sędzia Igrzysk Olimpijskich z regionu:

  • Jacek Zawadzki (były zawodnik Zawiszy Bydgoszcz) – sędzia podnoszenia ciężarów

Obsługa reprezentacji olimpijskiej z regionu:

  • Andrzej Rakowski (Bydgoszcz) – lekarz kadry kajakarzy

  • Zdzisław Szubski (b. kajakarz Astorii Bydgoszcz) – Team Leader Kajakarstwo

  • Robert Kaźmierczak (Bydgoszcz) – statystyk kadry siatkarzy

  • Tomasz Pieczko (Bydgoszcz) – fizjoterapeuta kadry siatkarzy

  • Dorian Bartkiewicz (były zawodnik TKK Pacific Toruń) – mechanik kadry kolarzy szosowych

  • Lucjusz Kardaś (były zawodnik ALKS Stal Grudziądz) – mechanik kadry kolarzy torowych

  • Dariusz Mikrut (były zawodnik ALKS Stal Grudziądz) – mechanik kadry kolarzy torowych.

Na podstawie komunikat Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor