Sport 5 lip 2019 | Redaktor

Dwadzieścia dwie drużyny żeńskie i męskie wystąpią w Akademickich Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej, które zaczynają się w piątek w Bydgoszczy. W imprezie wezmą udział trzy polskie zespoły. Gospodarzem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

W Akademickich Mistrzostwach Europy – w przeciwieństwie do Akademickich Mistrzostw Świata – występują reprezentacje poszczególnych uczelni, a nie krajów. Dzięki temu w turnieju kobiet w Bydgoszczy pokażą się trzy polskie zespoły – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wyższa Szkoła Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie i gospodarz turnieju, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Niestety, w turnieju mężczyzn nie wystąpi żadna z polskich drużyn.

Impreza odbędzie się w trzech halach. Głównym obiektem imprezy będzie Artego Arena. Tam odbędą się m.in. spotkania finałowe. Swoich reprezentantów będą miały Polska, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria i Turcja.

Dwa lata temu zawodnicy rywalizowali o medale w hiszpańskiej Antaquerze, ale nie wszyscy zwycięzcy tych turniejów przyjechali do Bydgoszczy. Złotych medali wśród mężczyzn bronić będzie rumuński Uniwersytet Ștefan cel Mare w Suceavie, natomiast złote medalistki sprzed dwóch lat – studentki Niemieckiego Uniwersytetu Sportu w Kolonii – do Bydgoszczy nie przyjechały.

Rywalizacja w piłce ręcznej to już druga z czterech zaplanowanych Akademickich Mistrzostw Europy w tym roku. Niedawno badmintoniści rywalizowali w Łodzi, 20 lipca w Poznaniu o medale walczyć będą drużyny koszykarskie, a 26 lipca znów w Łodzi zaczną się AME w siatkówce. Organizację Akademickich Mistrzostw Europy przez KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wsparły Grupa LOTOS S.A. i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Europy

Turniej mężczyzn
Uniwersytet w Rijece (Chorwacja)
Niemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii (Niemcy)
Uniwersytet w Bochum (Niemcy)
Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim (Norwegia)
Uniwersytet w Minho (Portugalia)
Uniwersytet w Porto (Portugalia)
Uniwersytet Ștefan cel Mare w Suceavie (Rumunia)
Uniwersytet Union Nikola Tesla w Belgradzie (Serbia)
Uniwersytet w Granadzie (Hiszpania)
Politechnika Federalna w Zurychu (Szwajcaria)
Uniwersytet Akadeniz w Antalyi (Turcja)

Turniej kobiet
Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja)
Uniwersytet Aix-Marsylia (Francja)
Uniwersytet w Bochum (Niemcy)
Uniwersytet w Hamburgu (Niemcy)
Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim (Norwegia)
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Polska)
Wyższa Szkoła Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie (Polska)
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Polska)
Uniwersytet w Porto (Portugalia)
Uniwersytet w Pitesti (Rumunia)
Uniwersytet w Walencji (Hiszpania)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor