AMP w wioślarstwie w sobotę znów w Bydgoszczy
fot. Bartosz Blachowski
Każdy pragnie wyłowić worek medali, ale nikt nie chce złapać “raka”. Po raz kolejny do Bydgoszczy przyjadą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie. W sobotę gospodarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego powalczą o wygraną w klasyfikacji drużynowej uczelni.
Inne z kategorii
Na jednym z najbardziej znanych torów regatowych w kraju - Brdyujściu uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski ścigać będą się o medale i trofea. W zawodach weźmie udział blisko 270 wioślarzy i wioślarek reprezentujących 24 szkoły wyższe. W programie zawodów znajdą się trzy konkurencje dla kobiet i mężczyzn. Rywalizacja odbywać będzie się w jedynkach, dwójkach podwójnych oraz ósemkach. Wszyscy do pokonania mają 1000 m.
Z krótką przerwą będą to już chyba nasze dziewiąte Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Jest to temat nam znany, ale nie popadamy w rutynę. Jak patrzymy na kluby, to mamy tu też mocny teren jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Posiadamy spore doświadczenie, bo rok temu organizowaliśmy Akademickie Mistrzostwa Europy i za rok będziemy gościć je ponownie – mówi Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW Bydgoszcz.
Najliczniej obsadzoną konkurencją są ósemki, co oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę popularność zmagań osad Oxford - Cambridge. Również podczas igrzysk olimpijskich rywalizacja ósemek stanowi wisienkę na torcie wioślarskiej rywalizacji. W Bydgoszczy tylko w tej rywalizacji zobaczymy 16 osad męskich i 9 żeńskich.
Ósemki cieszą się dużą popularności z dwóch względów. Raz, to właśnie piękna historia rywalizacji wspomnianych uczelni. Być może dlatego ósemki są utożsamiane ze sportem akademickim. W tej konkurencji podczas Akademickich Mistrzostw Polski można zdobyć najwięcej punktów. Dlatego praktycznie wszystkie uczelnie przywiązują wagę do tego startu – opowiada Domańska, organizatorka wydarzenia.
Gospodarze prognozują dobre widowisko, ale też spoglądają w prognozy pogody.
Śledzimy warunki z dużym wyprzedzeniem. Wszystko wskazuje, że nie będzie opadów i szykuje się temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Może być trochę wiatru, co pewnie dla ósemek będzie utrudnieniem. Wiać ma jednak wiatr boczny z zachodu, ale tam jest skarpa, więc wszystko powinno odbyć się bez komplikacji – dodaje Katarzyna Domańska.
Złotych medali w dwójce podwójnej bronić będą Małgorzata Strybel i Oliwia Kania (UKW Bydgoszcz), a wśród panów w tej samej konkurencji sukces powtórzyć będą chcieli Jan Aleksandrowicz i Szymon Stankiewicz (Politechnika Gdańska). Przed rokiem najszybszą ósemką kobiecą było UMK Toruń, a wśród panów dominowali gospodarze, którzy będą także bronić tytułu najlepszej wioślarskiej uczelni w kraju. Warto dodać, że w dwóch poprzednich AMP na drużynowym podium stały wyłącznie uczelnie z Kujawsko-Pomorskiego.
fot. Bartosz Blachowski
Pamiętając o gwiazdach sportu akademickiego, przygotowano memoriałowe wyróżnienia. Dla najlepszej zawodniczki / najlepszego zawodnika AMP 2024 trafi nagroda Rogera Vereya, czołowego polskiego sportowca okresu międzywojennego. Jako zawodnik AZS Kraków w latach 1931-1939 i 1945-1949 14-krotnie wygrał mistrzostwo Polski w jedynkach i ośmiokrotnie w dwójkach. Siedem razy stawał na podium mistrzostw Europy. W 1935 roku wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski.
Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie odbędą się w sobotę, 18 maja.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w wioślarstwie w Bydgoszczy.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Poznańska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Warszawska Akademia Medyczna
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
źródło: Akademicki Związek Sportowy