Sport Dzisiaj 11:42 | Redaktor
Mat na zakończenie sezonu. Finał ligi szachowej w Dąbrowie Chełmińskiej

fot. nadesłane

W Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej odbył się 15. turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Było to zarazem uroczyste podsumowanie sezonu 2025/2026, z nagrodami dla najlepszych zawodników, szkół i przedszkoli.

Dąbrowa Chełmińska znów gościła młodych szachistów

Wielki finał sezonu odbył się 20 czerwca  w Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej. To miejsce dobrze znane młodym szachistom— organizatorzy regularnie wracają tu nie tylko z rozgrywkami ligowymi, ale także z corocznym turniejem o Puchar Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska Radosława Ciechackiego.

Gmina od lat wspiera królewską grę, a najlepszym dowodem na rozwój szachowej mapy regionu jest pojawienie się w lidze kolejnej placówki — Szkoły Podstawowej w Ostromecku.

Turniej otworzyli: wójt gminy Dąbrowa Chełmińska Radosław Ciechacki, dyrektor Zespołu Szkół Tomasz Minorczyk, przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty Krzysztof Bilicki oraz organizator ligi Arkadiusz Matczyński. Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy państwowej Mariusz Matczyński.

Podziękowania, wyróżnienia i szachowa wspólnota

 W imieniu starosty bydgoskiego Piotra Kozłowskiego list gratulacyjny dla organizatorów ligi przekazał wójt Radosław Ciechacki.

Arkadiusz Matczyński podziękował patronom, partnerom i sponsorom, wręczając im pamiątkowe statuetki. Specjalne, personalizowane medale trafiły również do osób wspierających organizację ligi: Marii i Daniela Zadereckich, Ewy Wachowicz, Małgorzaty i Krzysztofa Długońskich oraz Małgorzaty Mikrut.

Podczas wydarzenia wręczono także brązowe, srebrne i złote odznaki „Podróżnika MLS przez województwo kujawsko-pomorskie”. Złote odznaki otrzymują osoby, które uczestniczyły w co najmniej 14 turniejach. W tej edycji aż 23 osoby mogły pochwalić się takim dorobkiem.

Nie zabrakło również losowania zaproszeń ufundowanych przez Adria-Art oraz Pierogarnię Stary Młyn w Bydgoszczy i Poznaniu.

Podsumowanie sezonu 2025/2026

Turniej w Dąbrowie Chełmińskiej był również okazją do ogłoszenia klasyfikacji generalnych Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej 2025/2026.

Wśród chłopców z klas 1–3 najlepszy okazał się Igor Graczkowski z SP nr 15 w Bydgoszczy, który zdobył 185 punktów. Drugie miejsce zajął Sebastian Nowak z SP w Nowej Wsi, a trzecie Alan Kulczak z SP w Łubiance. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Weronika Juckiewicz z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, przed Mają Kardach z tej samej szkoły i Hanną Grzeszkiewicz z SP w Łubiance.

W klasach 4–6 wśród chłopców sezon wygrał Stanisław Wachowicz z SP nr 15 w Bydgoszczy. Tuż za nim uplasowali się Jakub Osiński z SP w Łubiance oraz Adam Brol z SP nr 12 w Bydgoszczy. Wśród dziewcząt triumfowała Qian Yu z SP nr 8 w Toruniu, przed Leną Kulczak z SP w Łubiance i Kornelią Gardzielewską z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu.

W najstarszej grupie chłopców najlepszy był Filip Pinczewski z VIII LO w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął Kacper Łysakowski z SP nr 24 w Toruniu, a trzecie Oleksandr Ostrovskyi z LO w Radziejowie. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Zaderecka z ZS Elektronicznych w Bydgoszczy, przed Wiktorią Winiarską z LO w Wąbrzeźnie i Marią Król z SP w Łubiance.

W grupie Open pierwsze miejsce zajął Łukasz Wachowicz, który zdobył 175 punktów. Taki sam wynik uzyskał drugi Igor Juckiewicz, a trzeci był Przemysław Kulczak z dorobkiem 171 punktów. Zwycięzcy otrzymali statuetki oraz vouchery od Adria-Art o wartości odpowiednio 300, 200 i 100 zł. Najlepszą kobietą w klasyfikacji Open została Joanna Nowak, ósma w klasyfikacji generalnej, z wynikiem 128 punktów.

W dodatkowej klasyfikacji przedszkolaków zwyciężył Stanisław Grabowski. Drugie miejsce zajął Franciszek Zieliński, a trzecie Mikołaj Czerwiński.

Szkoły i przedszkola także walczyły o punkty

W klasyfikacji generalnej szkół zwyciężyła SP w Łubiance, zdobywając 993 punkty. Drugie miejsce zajęła SP Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu z dorobkiem 879 punktów, a trzecie SP nr 15 w Bydgoszczy, która uzyskała 686 punktów.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: ZS w Dąbrowie Chełmińskiej, SP w Turzanach, SP nr 8 w Toruniu, Przedszkole Zamkolandia w Zamku Bierzgłowskim, SP nr 5 w Chełmży, SP w Myśliwcu oraz SP w Zelgnie.

W klasyfikacji przedszkoli najlepsze okazało się Przedszkole Zamkolandia w Zamku Bierzgłowskim. Drugie miejsce zajęło Przedszkole w Łubiance, a trzecie Przedszkole Bajka w Bydgoszczy.

Sześć najlepszych osób z klasyfikacji generalnych w każdej grupie, obecnych na ostatnim turnieju i zakończeniu sezonu, otrzymało atrakcyjne upominki. Nagrodami głównymi ufundowanymi przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego były w tej edycji tablety.

Przed ligą jubileuszowa edycja

Organizatorzy podziękowali wszystkim patronom, sponsorom i partnerom wspierającym rozgrywki, wśród których znaleźli się m.in. Enea Operator, JetWorld, Solbet, Eximo Project, NewHome jesteś u siebie, Sklep Szachowy Caissa, W7Konsulting, Nowa Perspektywa, X LO w Toruniu, BDArt w Bydgoszczy, Poligrafia Szczodrak, Rumiane Jabłko Swojskie Specjały, Adria-Art, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bydgoszczy, Pierogarnia Stary Młyn, instytucje samorządowe i oświatowe oraz Polski Związek Szachowy.

Od września ruszy 10., jubileuszowa edycja Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Organizatorzy zapraszają do współpracy kolejnych partnerów i sponsorów, a uczestnikom życzą udanych wakacji oraz dziękują za wspólnie rozegrany sezon.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->