Od czwartku Bydgoszcz stolicą krajowej lekkiej atletyki. Ruszają 100. Mistrzostwa Polski
fot. PZLA
Jutro na stadionie bydgoskiego Zawiszy startują setne lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. Do jubileuszowej edycji zgłoszono przeszło 665 zawodników. – Gwarancją wysokiego poziomu sportowego jest fakt, że mistrzostwa w Bydgoszczy są ostatnią szansą na kwalifikacje olimpijskie – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.
Inne z kategorii
Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w sportowym kalendarzu zadebiutowały w roku 1920. Pierwsza edycja imprezy odbyła się we Lwowie, a tegoroczny gospodarz – Bydgoszcz – zaprosi na mistrzostwa dziewiętnasty raz w historii.
– Bydgoszcz była naturalnym wyborem jeśli chodzi o organizację setnych mistrzostw Polski. Mistrzostwa te będą bardzo ważnym startem dla naszych zawodników. Są bowiem ostatnią szansą na wywalczenie minimów czy dużych, wartościowych, punktów do rankingu. To gwarancja wysokiego poziomu sportowego – zapewnia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski. Generalnym sponsorem polskiej lekkoatletyki jest Grupa ORLEN.
Trzydniowe zawody zgromadzą w Bydgoszczy lekkoatletyczną elitę. Na starcie nie zabraknie wielkich mistrzów, medalistów światowych imprez. Listy zgłoszeń są pełne znakomitych nazwisk. W rzucie młotem czekać nas będzie pojedynek Pawła Fajdka z Wojciechem Nowickim, a wśród kobiet na starcie nie zabraknie absolutnej gwiazdy tej konkurencji Anity Włodarczyk. Na bydgoskiej bieżni o kolejny świetny wynik będzie chciała się postarać mistrzyni Europy z Rzymu i rekordzistka Polski na 400 metrów Natalia Kaczmarek. W skoku o tyczce o show oraz wysokie loty postara się Piotr Lisek, a lokalnych kibiców z pewnością ucieszą kolejne starty wieloboistki Adrianny Sułek-Schubert.
– To będzie piękny lekkoatletyczny spektakl, a dla nas jako organizatorów przede wszystkim zaszczyt. Przez ostatnie ćwierć wieku organizowaliśmy tutaj wiele imprez rangi mistrzostw Europy i świata. Były też mistrzostwa Polski, ale te które teraz przygotowujemy są ze wszech miar wyjątkowe – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.
Pierwsze lekkoatletyczne mistrzostwa Polski odbyły się w 1920 roku we Lwowie. W tamtych zawodach wzięli udział wyłącznie mężczyźni, a tytuły mistrzowskie przyznawano jedynie zawodnikom, którzy uzyskali rezultaty lepsze od ustalonych przez założony niespełna rok wcześniej Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum olimpijskich na igrzyska w Antwerpii. Sztuka ta udała się tylko czwórce zawodników – zwycięzcom biegów na 100 (Stanisław Sośnicki) i 800 metrów (Wacław Kuchar), tyczkarzowi Kazimierzowi Cybulskiemu oraz startującemu w rzutach dyskiem i oszczepem Sławoszowi Szydłowskiemu. Ostatecznie biało-czerwoni do Belgii nie pojechali – kraj ogarnęła wojna z bolszewikami. Najwięcej razy gospodarzem imprezy była Warszawa, ale na miano stolicy polskiej lekkoatletyki przez lata zapracowała Bydgoszcz. Tutaj mistrzostwa odbywały się ponad 15 razy, a już w dniach 27-29 czerwca Stadion Zawiszy ugości ich wyjątkową, jubileuszową, setną edycję!
Transmisje z 100. PZLA Mistrzostw Polski będzie można zobaczyć na żywo w Telewizji Polskiej oraz w stacji internetowej KP Sport. Bilety na imprezę są do nabycia w sieci sprzedaży ebilet.pl.
źródło: PZLA