Styl życia 18 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Od 15 lipca na węgorza. Jak, gdzie, kiedy? [WIDEO+GALERIA]

fot. nadesłane

Węgorz jest rybą rzadką. Jednocześnie stanowi przysmak kulinarny. Jego połów to dwa elementy; świadoma taktyka i przygotowania plus dużo szczęścia.

Warto zacząć od uwag ogólnych. Węgorz jest marzeniem wielu wędkarzy. Jest to ryba atrakcyjna kulinarnie ale bardzo trudna do złowienia. Większość połowów to przypadek. Jest to ryba dośc tajemnicza, nietypowa pod względem nie tylko wyglądu ale i występowania i trybu życia. Potrafi zagrzebać się głęboko w muł. Nie znamy nawet dokładnie jej metod rozmnażania w warunkach naturalnych.

Trzeba też zaznaczyć, że jest to gatunek na wymarciu i przy niewymiarowych przypadkach należy szczególnie ostrożnie je wypuszczać. Wyjęcie haczyka jest dość problematyczne więc lepiej w takich przypadkach go odciąć.

W naszych polskich wodach żyją węgorze Europejskie, jest to gatunek ryby dwuśrodowiskowej. Dorastają w zbiornikach wodnych, jeziorach, rzekach – z tych ostatnich najłatwiej dostać się im do morza. Ten specyficzny sposób rozrodu i życia powoduje bardzo mała ilość węgorzy w Polsce sta akcje zarybiania oraz sztuczna hodowla. W polskich wodach węgorze dorastają do około 1,5 metra.

 

 

Gdzie jest węgorz?

 

Węgorza powinniśmy szukać w wodach ciepłych, wolno stojących lub lekko płynących. Dno zbiornika musi być muliste i porośnięte roślinami. Roślinność ułatwia im chowanie się przed słońcem oraz nocne łowy.

W zbiornikach wodnych węgorze zachowują się jak zwierzęta stadne. Żyją na ogół w jednej części zbiornika tworząc tam kolnie. Warto znać takie miejsca gdyż poza nimi w całym zbiorniku ich nie znajdziemy.

Węgorze najczęściej zagrzebane są w mule i odpoczywają w bezruchu. Podczas żerowania w nocy węgorz potrafi płynąc i zjadać każde pożywienie które napotka. Niekiedy czai się i przyjmuje pozycję kobry, głowę ma uniesioną do góry z pełną gotowość żeby zaatakować przepływająca rybkę.

Węgorze żerują także i w dzień, wtedy można spotkać je owinięte o łodygę rośliny i np. wyjadające na liściach ślimaki lub czyhające na swoje ofiary.

 

 

Jak łowić węgorza?

 

Węgorza można złowić na metodę gruntową. Znane są też przypadki gdy węgorz został złowiony na metodę spławikową.

Przy wyborze metody polecamy gruntową. Warto do tego przygotować sprzęt. Haczyk z przynętą na cienkim przyponie, najlepiej z plecionki, następnie rurka antysplątaniowa bez stopera. Na wodach stojących wędkę umieszczamy prostopadle do zarzuconego zestawu dobrze mieć sygnalizator elektryczny dźwiękowy.

Warto też przygotować kołowrotek i żyłkę. Tajemnica polega na tym żeby węgorz podczas brania nie wyczuł najmniejszego oporu, bo gdy się zorientuje, że coś jest nie tak to od razu wypluwa przynętę i odpływa.

Co do sprzętu wymagań specjalnych nie ma. Holowanie węgorza nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jednak bywają przypadki gdy duża sztuka próbuje zaczepiać się o wszelkie przeszkody. Warto też wyposażyć się w długi podbierak.

Wiemy, że węgorz jest drapieżnikiem więc kluczowe do połowu będzie żywiec. Węgorz atakując wgryza się głęboko w rybę lub połyka ją w całości stąd brak problemów z zacięciem węgorza.

Są różne metody zahaczania przyjęty. . Np. zahaczają za pyszczek i przegrodę nosową, przeszywają specjalną igłą, w ten sposób ukrywają hak w pyszczku rybki. Można też zahaczyć rybkę od pyszczka przez skrzela i przed płetwą ogonową ściągnąć przypon gumką.

 

 

Pamiętajmy żeby obchodzić się delikatnie z niewymiarowymi osobnikami (wyjęcie haczyka jest dość problematyczne dlatego lepiej i bezpieczniej będzie jak go po prostu odetniemy). Węgorze są gatunkiem na wymarciu. Zachęcamy do wypuszczania złowionych osobników z powrotem do wody.

Ze względu na bardzo małą ilość węgorzy w naszych wodach ich wymiar ochronny cały czas się zwiększa na 2019 roku wynosi 60 cm. Węgorz – jest objęty okresem ochronnym między 15 czerwca a 15 lipca.

 

Przedstawiamy galerię osiągnięć w zmaganiach z węgorzem członków facebook`owej grupy Wędkarstwo Moje Hobby.

 

 

 

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz