Studencie, liczysz na wakacyjną kasę? Sprawdź, co ZUS ma dla ciebie!

fot. Pixabay
Wakacyjne zlecenia, umowy o dzieło, a może etat? Jeśli jesteś studentem i chcesz zarobić latem, sprawdź, kiedy twoja umowa oznacza składki do ZUS i jakie świadczenia mogą ci przysługiwać. To nie tylko „kasa do ręki”, ale też realne prawa i zabezpieczenia!
Inne z kategorii
Emerytura nauczyciela: które rozwiązanie się opłaca? ZUS podpowiada!
Ekskluzywne promocje od forBET – nie przegap najnowszych ofert! [SPONSOROWANY]
Wakacyjna praca – więcej niż tylko wypłata
Bydgoscy studenci chętnie łapią wakacyjne zlecenia. Pracodawcy też nie narzekają, bo umowy ze studentami do 26. roku życia często oznaczają brak obowiązku opłacania składek ZUS. Brzmi jak czysty zysk? Niekoniecznie! Warto wiedzieć, co ci się należy i kiedy.
Umowa zlecenia bez składek
Jak mówi Krystyna Michałek, rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, umowa zlecenia dla studenta przed 26. rokiem życia to w praktyce brak składek. Wynagrodzenie jest wtedy wyższe „na rękę”, ale… jeśli dojdzie do wypadku czy choroby, nie masz prawa do świadczeń. Uwaga: status studenta musisz mieć przez cały czas trwania umowy!
Umowa zlecenia ze składkami
Jeżeli zlecenie zawierasz z własnym pracodawcą albo wykonujesz pracę na jego rzecz, składki trzeba już odprowadzać. To oznacza pełne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Po ukończeniu 26 lat albo utracie statusu studenta (np. po obronie licencjatu) zgłoszenie do ZUS-u jest obowiązkowe, a chorobowe można dokupić dobrowolnie.
Umowa o pracę – pełne przywileje
Etat? Tu nie ma wyjątków. Student na umowie o pracę podlega wszystkim składkom. To jednak nie tylko obowiązki, ale też przywileje: płatny urlop, wynagrodzenie za nadgodziny, zasiłek chorobowy czy macierzyński i dostęp do bezpłatnej opieki medycznej.
Umowa o dzieło – dużo w kieszeni, zero zabezpieczeń
Umowa o dzieło daje ci najwyższą wypłatę „na rękę”, bo od takiej umowy nie odprowadza się składek. Ale uwaga: nie masz żadnego ubezpieczenia, żadnych świadczeń, a w razie choroby czy wypadku zostajesz sam. Przed podpisaniem umowy dobrze przemyśl, co naprawdę ci się opłaca.
Studia doktoranckie? Podyplomowe? Uważaj!
ZUS przypomina: studia doktoranckie i podyplomowe nie dają statusu studenta w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych, nawet przed 26. rokiem życia. Po zakończeniu studiów (np. po zdaniu ostatniego egzaminu) także tracisz ten status.