Teatr Polski 29 lis 2022 | Redaktor
Kieślowski powraca na deski Teatru Polskiego w Bydgoszczy

fot. Natalia Kabanow

W piątek i sobotę (2 i 3 grudnia) Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl inspirowany wciąż aktualną, dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego – „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze.

„Nic o nas bez nas” to uniwersalna opowieść o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia.

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.“ (fragment scenariusza „Nic o nas bez nas”).

fot. Natalia Kabanow

Pracownice tkalni co dwie godziny odchodzą od maszyn i wykonują ćwiczenia fizyczne. Ich ciała muszą pozostać sprawne, by mogły szyć spodnie i sukienki dla całego kraju. Górnik dostaje wypłatę, idzie spłacić długi w sklepie i w banku i czeka na kolejny miesiąc i kolejną wypłatę. Baletnica nie narzeka na to, że zmuszono ją do niemożliwego, bo to przecież była jej decyzja. Kobieta sprzątająca dom cieszy się na swoją jedną przerwą, bo może wypalić papierosa, którego nawet nie potrafi palić.

fot. Natalia Kabanow

Gruziński reżyser – Data Tavadze – podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji, przemocowej dyscypliny i struktur władzy nie do zniesienia. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnaleźć w sobie sprawczość? Czy można protestować częściej niż co półtora roku? I w końcu co o rzeczywistości można opowiedzieć jeszcze w teatrze?

Występują: Marian Jaskulski/ Jerzy Pożarowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Katarzyna Pawłowska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk

Spektakl odbędzie się w piątek (2 grudnia) o godz. 19.00 oraz w sobotę (3 grudnia) o godz. 19.00 w w auli I LO. Czas trwania to 80 min bez przerwy.

 

Informacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Adrianna Szymczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor