Teatr Polski 4 kwi 2018 | Andrzej Pawełczak
Słowacki odczytany po nowemu [premiera w Teatrze Polskim]

Premiera "Balladyny. Wojny wewnętrznej" 6 kwietnia/ fot. Anna Kopeć

„Balladyna. Wojna wewnętrzna” to kolejna premierowa propozycja bydgoskiego Teatru Polskiego. Twórcy spektaklu zastanawiają się, czy tekst, który powstał tak dawno, nadal może być aktualny. Czy dramat stanowiący szkolną lekturę, który był już wystawiany tyle razy, można przedstawić w zupełnie nowy, nieoczywisty sposób?

Romantyczny dramat Juliusza Słowackiego zostaje przeniesiony w czasy współczesne. Balladyna w tym spektaklu jest artystką, wokalistką, w pewnym sensie – celebrytką.

- „Balladyna” to jest wiersz, to jest rytm. W tej literaturze jest dużo muzyki, bo Słowacki jest świetnym tekściarzem. Pomyślałam, że trzeba to wyśpiewać, jeżeli wyśpiewać, to musi być piosenkarka. Dlatego też musieliśmy stworzyć Balladynie image sceniczny – mówi Justyna Łagowska, reżyserka spektaklu.

Na scenie zatem zobaczymy artystkę, która idzie drogą kariery, usłaną trupami, jest coraz bogatsza, coraz bardziej fascynująca. - Moje pytanie brzmiało: jaka jest jej odpowiedzialność za decyzje, które podjęła, ile ją to kosztuje? Zrezygnowałam z całej tej otoczki polityczno-społecznej na rzecz wewnętrznych rozważań człowieka – kim jesteś, po co to robisz – tłumaczy Justyna Łagowska.

Celem, który przyświecał twórcom spektaklu, jak mówi pedagog teatru Agnieszka Szymańska, było przedstawienie losów Balladyny w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla młodego widza i jednocześnie nawiązywały do problemów, z którymi młodzież boryka się na co dzień. Nie brakuje zatem wątków rywalizacji między rówieśnikami, manipulacji czy życia, które młodzi ludzie prowadzą w mediach społecznościowych.

„Balladyna. Wojna wewnętrzna” to spektakl adresowany do ludzi młodych, ale także dorosłych. Justyna Łagowska reżyseruje przedstawienie oraz odpowiada za scenografię i światła. Autorem muzyki jest Robert Piernikowski. Za adaptację tekstu odpowiada Szymon Adamczak. Choreografię przygotowała Milena Czarnik.

W roli Balladyny zobaczymy Dagmarę Mrowiec-Matuszak, w spektaklu występują: Alicja Mozga, Martyna Błajda/ Maria Noela Puto, Andrzej Jakubczyk, Paweł Paczesny, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński.

Premiera 6 kwietnia (godz. 19.00).