Region 27 sie 07:53 | Redaktor
Bydgoszcz z Toruniem zepchnięte do najniższej ligi. Radni województwa apelują do rządu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas pierwszego po wakacjach (26 sierpnia) posiedzenia sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym wzywa rząd do zmian w „Koncepcji rozwoju kraju 2050” i zakwalifikowaniu Bydgoszczy i Torunia – jako dwubiegunowej metropolii – do kategorii metropolii krajowych.

Jak wyjaśniał marszałek Piotr Całbecki, przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projekt dokumentu rządowego określa wizję rozwojową dla Polski do roku 2050.

Rząd proponuje w nim utrwalenie obecnej sytuacji w hierarchii krajowej sieci osadniczej, która klasyfikuje Bydgoszcz i Toruń jako aglomeracje regionalne. To najniższy poziom klasyfikacji tego rodzaju ośrodków (wyżej jest, co oczywiste, metropolia stołeczna, ale też metropolie krajowe, do których wstępnie zaliczono metropolie trójmiejską, szczecińską, poznańską, wrocławską, krakowską, katowicką i łódzką). Takie zakwalifikowanie stolic naszego regionu, które są też regionalnymi lokomotywami wzrostu i rozwoju, mogłoby się w przyszłości przełożyć m.in. na poziom centralnego finansowania dla inwestycji w naszym regionie i zakres uwzględniania naszego województwa w infrastrukturalnych planach strategicznych.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego z pełnym przekonaniem wnosi o uznanie w krajowej sieci osadniczej obydwu ośrodków stołecznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Bydgoszczy i Torunia – za ośrodki stanowiące dwubiegunową metropolię krajową – czytamy w przyjętym stanowisku, które trafi do premiera Donalda Tuska i kierującej Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Drugie przyjęte w poniedziałek (26 sierpnia) stanowisko dotyczy sytuacji zagrożonej likwidacją spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, powołanej w celu budowy portu przeładunkowego. „

Radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego z głębokim niepokojem przyjmują informację o problemach finansowych spółki (…) [i] apelują do właścicieli (…) o zapewnienie warunków jej funkcjonowania co najmniej do czasu zakończenia jej bieżącej misji, polegającej na osiągnięciu gotowości do fizycznej realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie terminala – czytamy w dokumencie.

Sejmik uchwalił też dotacje na organizację 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i dorocznego toruńskiego Festiwalu Teatrów Lalek oraz wsparcie dla rejonu solecznickiego na Litwie w postaci przekazania trzech mobilnych pracowni przedmiotów ścisłych z przeznaczeniem dla tamtejszych szkół. Rejon solecznicki, jeden z uboższych na Litwie, zamieszkuje duża polska mniejszość narodowa. Radni zaakceptowali też regulaminy stypendiów uczniowskich przyznawanych w ramach programów „Prymus Pomorza i Kujaw II” i „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Dzięki zmianom wprowadzonym w regulaminie ostatniego z nich o wsparcie ubiegać się będą mogli również uczniowie techników i szkół branżowych.

Przyjętą w poniedziałek (26 sierpnia) uchwałą nadano Medal za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego inowrocławskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ta zasłużona dla promowania aktywnego stylu życia i walorów turystycznych województwa instytucja obchodzi 70-lecie działalności. 

Na początku obrad ślubowanie złożył radny Jacek Woźny, który objął mandat zwolniony przez wiceprezydenta Bydgoszczy Łukasza Krupę.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor