Ciechocińskie tężnie bliżej UNESCO. Historyczny kompleks solankowy z szansą na światowe uznanie

Fot Szymon Zdzebło
Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku – jeden z najbardziej charakterystycznych i unikatowych przykładów dziedzictwa techniki w Polsce – został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną. To pierwszy krok na drodze do ewentualnego wpisania tego wyjątkowego miejsca na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Inne z kategorii
Zespół warzelni soli w Ciechocinku, obejmujący m.in. tężnie solankowe, podziemną komorę ujęcia solanki, budynek warzelni, charakterystyczną instalację „Grzybek” i przepompownię, to jedyny tego typu kompleks w Europie, który nieprzerwanie prowadzi przemysłową warzelnię soli na bazie historycznych technologii. Tężnie solankowe, największe w Europie, przyciągają rocznie tysiące kuracjuszy i turystów. Ich gruntowna modernizacja została zakończona w 2023 roku.
– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy – mówi burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz. – Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju i promocji.
Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznał, że ciechociński zespół spełnia kryteria określone przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, takie jak wyjątkowa uniwersalna wartość, autentyczność oraz integralność.
Rekomendacja umożliwia wpis obiektu na krajową listę informacyjną – to konieczny etap przed oficjalnym złożeniem nominacji do UNESCO w Paryżu. Kolejne etapy to ocena ekspertów ICOMOS i IUCN, a ostateczną decyzję podejmuje Komitet Światowego Dziedzictwa podczas dorocznej sesji.
Zarządcą kompleksu – w tym tężni, fontanny Grzybek i Muzeum Warzelni Soli – jest spółka Uzdrowisko Ciechocinek, należąca do samorządu województwa. W ostatnich miesiącach region przejął również nieczynny od ponad 20 lat zabytkowy basen solankowy, zapowiadając jego rewitalizację.
Ciechocinek, znany w całej Polsce z uzdrowiskowego charakteru, wraca tym samym na mapę najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego – nie tylko kraju, ale i świata.