Region 17 mar 14:52 | Redaktor
Dramat Janikowa. Marszałek zabiera głos

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zamknięcie fabryki oznacza zwolnienia grupowe dla kilkuset pracowników oraz możliwe utracenie miejsc pracy dla kilku tysięcy osób zatrudnionych w firmach współpracujących. Może to doprowadzić do znacznego załamania lokalnego rynku pracy oraz poważnych konsekwencji społeczno-gospodarczych dla gminy Janikowo i regionu inowrocławskiego.

Z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego, Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wnosi dziś (17 marca) pod obrady Sejmiku projekt stanowiska, w którym apeluje do władz państwowych o natychmiastowe działania w celu ratowania przed likwidacją zakładu chemicznego w Janikowie, należącego do firmy Qemetica Soda Polska.

Przyczyny likwidacji zakładu

Według oficjalnych informacji podanych przez grupę Qemetica, przyczyną decyzji o zamknięciu zakładu są wysokie ceny energii, silna konkurencja ze strony tureckich producentów sody oraz unijne regulacje środowiskowe, które ograniczają działalność europejskich producentów. Przedsiębiorstwo planuje wygasić produkcję do końca lipca 2025 r., co oznacza zwolnienia dla 350 pracowników.

Apel Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W przygotowanym stanowisku Sejmik zwraca uwagę na konieczność podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do ratowania zakładu, podkreślając, że jego obecna sytuacja nie wynika z błędów zarządzania, lecz z czynników zewnętrznych. Wskazuje też na strategiczne znaczenie fabryki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski i stabilności gospodarczej regionu.

"Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań na rzecz rozwiązania sytuacji i podkreśla, że obecne trudne położenie zakładu nie wynika z błędnie prowadzonej polityki rozwoju przedsiębiorstwa. Uwzględniając strategiczne znaczenie zakładu w Janikowie oraz jego rolę w gospodarce regionu, apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań w celu jego utrzymania, w tym wdrożenie mechanizmów chroniących polski rynek przed nieuczciwą konkurencją spoza Unii Europejskiej"

– czytamy w stanowisku.

Problem konkurencji z Turcją

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że sytuacja ta jest skutkiem unijnej polityki klimatycznej, która obciąża europejskich producentów wysokimi kosztami, jednocześnie nie zapewniając skutecznej ochrony rynku przed napływem tańszej sody z Turcji.

"Mamy wiarygodne informacje, które pozwalają nam sądzić, że tureccy producenci sody, niepodlegający unijnym regulacjom środowiskowym, produkują znacznie taniej i zdobyli już 30 proc. polskiego rynku. W dodatku korzystają z tanich surowców z Rosji, a prawdopodobnie także reeksportują rosyjską sodę na unijny rynek. To musi się zmienić"

– zaznacza marszałek.

Adresaci apelu

Stanowisko Sejmiku skierowane jest do kluczowych przedstawicieli władz państwowych, w tym premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałka Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dokument zawiera apel o interwencję rządu i podjęcie działań, które mogłyby zapobiec likwidacji zakładu.

Konsekwencje likwidacji fabryki

Zamknięcie zakładu w Janikowie oznaczałoby nie tylko utratę miejsc pracy, ale także możliwe problemy społeczno-gospodarcze dla gminy Janikowo, w tym wzrost bezrobocia i pogorszenie sytuacji ekonomicznej mieszkańców. Ponadto możliwe są też problemy środowiskowe związane z wygaszaniem produkcji chemicznej.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego liczy na szybkie działania rządu, które pozwolą na utrzymanie zakładu i zapewnienie stabilności gospodarczej w regionie.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->