Kujawsko-Pomorskie na pierwszej linii bezpieczeństwa. Ruszyły pionierskie szkolenia z ochrony ludności

fot. nadesłane
W Toruniu zainaugurowano pierwsze w Polsce szkolenia dla samorządowców z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. To odpowiedź na nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem obywateli i wdrażanie przełomowej ustawy, która ma stworzyć sprawny system reagowania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Kujawsko-Pomorskie znów przeciera szlak.
Inne z kategorii
W poszukiwaniu parytetu: Kujawsko-Pomorskie na mapie feminizacji
Liderzy regionu poszukiwani – trwa nabór do Nagród Marszałka
W Toruniu, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, zainaugurowano wczoraj (26 marca) szkolenia dla przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za ochronę ludności i obronę cywilną. Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym województwem w Polsce, które uruchomiło tego typu działania w ramach wdrażania nowej ustawy o ochronie ludności.
Szkolenia skierowane są do osób pełniących funkcje organów ochrony ludności, takich jak wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Mają one objąć co najmniej 24 jednostki dydaktyczne i realizowane będą zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Część zajęć obejmie m.in. gry decyzyjne i ćwiczenia praktyczne, ukierunkowane na działania w sytuacjach kryzysowych.
Uczestników szkoleń przywitali – za pośrednictwem transmisji z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Łubiance – wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel oraz kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Rafał Świechowicz. Podkreślili oni wagę kompleksowego przygotowania osób odpowiedzialnych za lokalne systemy ochrony ludności do efektywnego zarządzania w obliczu różnorodnych zagrożeń.
W programie szkoleń uwzględniono m.in. zagadnienia dotyczące współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego, form prawnych ochrony ludności w Polsce i za granicą, a także struktur i działań podejmowanych w sytuacjach kryzysowych i wojennych. W dalszej kolejności planowane są szkolenia dla pracowników administracji publicznej i innych podmiotów zaangażowanych w ochronę ludności na szczeblu lokalnym.
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, będąca podstawą obecnych działań, ma na celu stworzenie jednolitego i skutecznego systemu reagowania zarówno w czasie pokoju, jak i podczas kryzysów czy wojny. Na jej realizację rząd zapowiedział przeznaczenie ponad 5 miliardów złotych w 2025 roku.
Źródło: Urząd Wojewódzki