W poszukiwaniu parytetu: Kujawsko-Pomorskie na mapie feminizacji

W opublikowanym przez „Wspólnotę” Rankingu Kobiet w Samorządzie 2024 województwo kujawsko-pomorskie uzyskało wskaźnik feminizacji na poziomie 23%, co plasuje je na 14. miejscu wśród 16 województw w Polsce.
Inne z kategorii
Liderzy regionu poszukiwani – trwa nabór do Nagród Marszałka
Ranking oparty jest na analizie udziału kobiet w organach wykonawczych i uchwałodawczych jednostek samorządu terytorialnego – sejmikach, radach powiatów, miast i gmin, a także wśród prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Bydgoszcz w drugiej połowie tabeli
Wśród miast na prawach powiatu Bydgoszcz osiągnęła wskaźnik feminizacji 31,43%, co daje 22. pozycję na 30 sklasyfikowanych miast. Dla porównania, najwyższe wartości w tej kategorii osiągnęły Gdańsk (74,12%) i Sopot (73,33%).
Powiaty z regionu – duża rozpiętość
W obrębie województwa wyniki poszczególnych powiatów są zróżnicowane. Powiat aleksandrowski zajął 5. miejsce w kraju, z wynikiem 73,53%. W pierwszej czterdziestce uplasował się również powiat inowrocławski (61,11%).
Z kolei w dolnej części zestawienia znalazły się m.in. powiaty: grudziądzki (3,33%), radziejowski (6,67%), nakielski (7,14%), mogileński i golubsko-dobrzyński (po 5,88%).
Jednostki z wyższym i niższym udziałem kobiet
W województwie kujawsko-pomorskim 13,9% jednostek samorządowych osiąga wskaźnik feminizacji powyżej 50%, natomiast 18,8% znajduje się poniżej poziomu 10%. W zestawieniu krajowym region ten należy do grupy województw, w których liczba samorządów o niskim udziale kobiet przeważa nad liczbą tych o udziale wyższym.
Gminy z najwyższymi wynikami
W kategorii miast i gmin miejskich miasto Nieszawa uzyskało wskaźnik feminizacji 81,33%, a Golub-Dobrzyń – 76%. Obie miejscowości znajdują się w czołówce ogólnopolskiego zestawienia.
Metodologia
Wskaźnik feminizacji obliczany był na podstawie udziału kobiet w składzie rad (waga 40%), na stanowiskach przewodniczących (20%) oraz na funkcjach wykonawczych – wójtów, burmistrzów, prezydentów (40%). W przypadku powiatów i województw brano także pod uwagę składy zarządów oraz funkcje starostów i marszałków.
Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”