100 mln złotych trafiło do beneficjentów programu Czyste Powietrze
fot. WFOŚiGW
Ograniczenie emisji pyłów o 411,48 Mg/rok, wymiana ponad 11 tysięcy pieców na ekologiczne źródła ogrzewania, wymiana okien o łącznej powierzchni 28 tys. metrów kw. i 544 metry kwadratowe ocieplonych budynków - to efekt umów podpisanych z beneficjentami programu Czyste Powietrze przez WFOŚiGW w Toruniu.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Program "Czyste powietrze" jest adresowany do właścicieli bądz współwłaścicieli domków jednorodzinnych. Program pozwala na uzyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację, wymianę źródeł ogrzewania, drzwi i okien.
Chcemy się z Państwem podzielić dobrymi informacjami na temat realizacji programu "Czyste powietrze" w województwie Kujawsko-Pomorskim. Od września 2018 roku do dzisiaj udało nam się wypłacić w ramach prowadzonego naboru wniosków naszym beneficjentom okrągłą sumę 100 milionów złotych
- mówił prezes WFOŚiGW Ireneusz Stachowiak
- Wpłynęły do nas 14342 wnioski, z czego podpisaliśmy już 11 811 umów w ramach programu "Czyste powietrze". ponad 180 milionów to podpisane przez nas umowy, z czego wypłaciliśmy już 100 milionów zł. Średni poziom dofinansowania to 10 tysięcy zł. dla poziomu podstawowego, a dla poziomu rozszerzonego jest to średnio 18 tysięcy złotych - dodaje Stachowiak.
Pod względem statystycznym województwo Kujawsko-Pomorskie znajduje się na 4 miejscu pod względem liczby złożonych wniosków na 1000 mieszkańców.
W skali 16 województw jest to świetny wynik i cieszę się, że mieszkańcy województwa aktywnie włączają się w poprawę powietrza w Polsce
- mówi Stachowiak.
Czytaj też: Filia WFOŚiGW otwarta w Bydgoszczy
Zastępca prezesa Dariusz Wrzos przypomniał, że do końca kwietnia trwa podpisywanie umów z gminami chcących zawrzeć z Funduszem porozumienie, w ramach którego można pomóc mieszkańcom nie tylko przy wypełnianiu wniosków, ale również pozyskać dodatkowe środki: nawet do 30 tys. złotych na utworzenie i prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego oraz bonusy za złożone wnioski.
- Deklaracji zawarcia nowych porozumień jest 50, a liczymy na 110 gmin z którymi porozumienia zostaną zawarte. Narodowy Fundusz przeznaczył na ten cel 103 miliony. Te pieniądze zostaną wydatkowane na wyposażenie punktów, wypłaty dla pracowników. Będziemy na bieżąco współpracować z gminami - powiedział Dariusz Wrzos.
Czytaj też: Szymon Róg: Z miastem gramy do jednej bramki w temacie zanieczyszczonego powietrza
- Będzie łatwiejszy dostęp do informacji i liczymy na to, że te 100 milionów wydamy w krótszym czasie niż dotychczasowe 100 milionów - dodał.