100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego [FOTORELACJA]
fot. Anna Kopeć
W Bydgoszczy odbyły się dziś (27 grudnia) uroczystości w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Swoim zasięgiem objęło całą dzisiejszą Wielkopolskę. I choć bezpośrednie walki nie dotarły do Bydgoszczy, to mieszkańcy miasta też brali w nim czynny udział.
W 1925 roku przy ul. Bernardyńskiej w murowanym grobie pochowano szczątki nieznanego powstańca, który w wyniku ran odniesionych w czasie walk zmarł w 1919 roku w bydgoskim szpitalu i pierwotnie został pogrzebany na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej. Wojska hitlerowskie zniszczyły grób po wkroczeniu do Bydgoszczy w 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej przystąpiono do jego rekonstrukcji. Uroczystości związane z przekazaniem grobu odbyły się 25 sierpnia 1946 r.
Obok grobu ustawiono Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, który odsłonięty został 27 grudnia 1986 roku. Autorem projektu jest rzeźbiarz Stanisław Horno-Popławski z Gdańska, model wykonał bydgoski artysta rzeźbiarz Aleksander Dętkoś. Odlew - postać leżącego rannego Powstańca Wielkopolskiego w brązie wykonano w fabryce "Spomasz".
Dziś w 100. rocznicę pod obeliskiem odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wicewojewoda kujaksko-pomorski Józef Ramlau.
fot. Anna Kopeć
„To jedno z nielicznych zwycięskich, ale także zaplanowanych powstań, które przyniosło w pełni wszystkie założone cele. Wielu bydgoszczan zapisało w nim swoją piękną kartę. To wszystko, czym kierowali się powstańcy powinno być inspiracją w naszych dzisiejszych działaniach. Winniśmy wdzięczność tym, którzy wszystko to dla nas wywalczyli. Szanujmy to, co otrzymaliśmy w spadku” – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.
„Powstanie Wielkopolskie ma swoje źródło w rozstrzygnięciach I wojny światowej, ma również bezpośredni związek z wyzwoleniem Bydgoszczy, które nastąpiło, także dzięki powstańczym walkom. Stąd wynika także i nasza, bydgoska pamięć i wdzięczność powstańcom. Znanym, ale i nieznanym, szczególnie upamiętnionych w tym miejscu, w Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego” – mówił prezydent Rafał Bruski.
Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym.
fot. Anna Kopeć
Organizatorem obchodów było Koło Bydgoskie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki