Wydarzenia 20 sty 17:45 | mk
102. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski uczczona

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

20 stycznia 1920 roku mieszkańcy witali wkraczające do miasta polskie wojska. Z okazji 102. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w katedrze odprawiona została Msza święta, a na Starym Rynku odbyły się obchody z ceremoniałem wojskowym.

– Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości – mówił w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk.

fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Po zakończeniu Eucharystii odśpiewano hymn państwowy na Starym Rynku. – 102 lata temu na uroczyście przystrojonym Starym Rynku bydgoszczanie radośnie powitali pierwsze oddziały polskiego wojska. Dziś możemy z radością spoglądać na rozwijającą się Bydgoszcz. Obserwujemy, jak miasto się zmienia. Staje się pięknym i gościnnym miejscem, które z dumą nazywamy domem. To sukces nas wszystkich, możliwy do osiągnięcia dzięki tym, którzy w trudnych latach niewoli nie stracili swej wiary i nadziei – mówił prezydent Rafał Bruski.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, a żołnierze oddali salwę honorową. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i służb mundurowych.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Wcześniej zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Częścią obchodów będzie także prawykonanie „Symfonii w 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy” Nikoli Kołodziejczyka.w Filharmonii Pomorskiej (godz. 19.00). Utwór został napisany na zlecenie marszałka Piotra Całbeckiego; składa się z sześciu części: „Kujawy”, „Haller”, „Morze”, „Kaszuby”, „Kopernik” i „Paderewski”.

Okolicznościowe wydarzenia związane z rocznicą zaplanowano także na najbliższy weekend – zaprasza m.in. Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10), gdzie w sobotę (22 stycznia) od godz. 12.00 do 16.00 będzie można za darmo zwiedzić wystawy i zobaczyć pokazy przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznej: Sarmackie Dziedzictwo, GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich oraz 20 Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR. 

Odbędą się m.in. warsztaty kaligrafii i pokazy przedwojennych zawodów rzemieślniczych.

Na podstawie komunikatów: Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl), Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, diecezja.bydgoszcz.pl

mk Autor