Wydarzenia 26 cze 2022 | materiał partnera
103 lata temu Polska wróciła na mapę Europy [ZDJĘCIA]

28 czerwca 1919 roku w Wersalu pod Paryżem podpisano traktat pokojowy między pokonanymi w I wojnie światowej Niemcami i zwycięską koalicją. Układ ten stanowił główną podstawę powojennego ładu europejskiego.

W niedzielę (26 czerwca) pod tablicą Romana Dmowskiego (ul. Jagiellońska 9) w Bydgoszczy przedstawiciele Ruchu Narodowego Bydgoszcz, Młodzieży Wszechpolskiej i Konfederacji Korony Polskiej Bydgoszcz odśpiewali hymn Narodowy i zapalili znicze, upamiętniając w ten sposób 103. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego.

- Jest to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii Polski, gdzie Polska wróciła na mapę europy, na mapę świata. Dla nas Narodowców wydarzenie bardzo ważne, godne tego, żeby je upamiętnić  - mówił  Artur Grygrowicz z Ruchu Narodowego Bydgoszcz.

- Dmowski, który wspólnie z Paderewskim złożył podpis pod traktatem tak wspominał ten dzień: „Nigdy jak w owej sali nie odczuwało się historycznej powagi chwili dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek. Na stole leżał tekst traktatu, który Niemcy mają podpisać, traktatu, który uznaje niepodległe państwo polskie, mocą którego Niemcy zwracają Polsce nie wszystko wprawdzie, co jej zagarnęli w przeszłości, ale prawie wszystko to, czego nie zdołali zniemczyć” - cytował Grygrowicz.

Następnie nawiązał do traktatu wersalskiego, który - jak dodał - przyznawał Polsce Poznańskie (bez Wschowy, Babimostu, Międzyrzecza i Skwierzyny) oraz większą część Prus Królewskich - łącznie 45 463 km kw z nieco ponad trzema milionami mieszkańców. - Zgodnie z  postanowieniami traktatu utworzone zostało Wolne Miasto Gdańsk, pozostające pod nadzorem Ligi Narodów. Problem przynależności państwowej Warmii, Mazur i Górnego Śląska miał być rozstrzygnięty w drodze plebiscytów.

Ostateczny bilans traktatu wersalskiego był wielkim zwycięstwem Polski i dyplomacji Romana Dmowskiego. Polska wracała na mapę Europy, miała swobodny dostęp do morza i znalazła się równocześnie w gronie państw-zwycięzców I wojny światowej.